امتیاز مثبت
۰
واکنش مردم به اطلاعیه اس ام اسی بانک مرکزی چشم گیر نبود +عکس
دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۴
کد مطلب: 265783
 
بانک مرکزی در تازه‌ترین اطلاعیه اس ام اسی خود، از هموطنان خواسته برای اطلاع از اسامی موسسات غیر مجاز به سایت این بانک مراجعه کنند،اما رتبه بندی الکسا در روزهای اخیر طبق نمودار اعلامی نشان می دهد که تغییرات چشم گیری در تعداد بازدید های سایت ایجاد نشده ،به عبارت دیگر افراد از این پیامک ارسالی استقبال چندانی نداشته اند .
 بانک مرکزی با انتشار اطلاعیه‌ای از طریق اس ام اس به شهروندان نام بانک‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مجاز را منتشر کرده است . این در حالی است که از سال گذشته حذف نام برخی از موسسات و بانک ها از وب سایت بانک مرکزی و این نکته که مردم برای سپرده گذاری در موسسات از سایت بانک مرکزی اسامی مجوز دار ها را استعلام بگیرند جنجال خبری بسیاری را به همراه داشت .

اما اکنون پس از حدود 9 ماه است که این بانک با انتشار پیامک وهمچنین با توضیحاتی در وب سایت خود اعلام کرده است که بانک‌ها و مؤسسات اعتباری یا سایر نهادهایی که نام آنها در فهرست قرار ندارد، دارای مجوز از این بانک نبوده و مسئولیت ناشی از عملکرد ناصحیح آنها مستقیماً متوجه کسانی می‌شود که به این مؤسسات مراجعه داشته‌اند.

بانک مرکزی در شرایطی این اطلاعیه را منتشر کرده که پیشتر فعالیت بدون مجوز برخی از مؤسسات مالی و اعتباری برای سپرده گذاران و مشتریان این بانک‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده بود.

 
بانک مرکزی در به روز‌رسانی نام بانک‌ها و مؤسسات مجاز تأکید کرده انتشار این فهرست در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی صحیح به هموطنان گرامی است تا از مشکلات بعدی برای آنان جلوگیری به‌عمل آید. عموم مردم می‌توانند برای اطلاع از جزییات خبر به سایت بانک مرکزی به آدرس مراجعه کنند.


در این سایت جزییات کامل تمام مؤسسات مالی و اعتباری و شرکت‌های لیزینگی مجاز و... منتشر شده است. بانک مرکزی نام شرکت به همراه شماره ثبت رسمی و آدرس فیزیکی مؤسسات و آدرس اینترنتی آنها را اعلام کرده است.


در این فهرست از بانک‌های سپه، شرکت دولتی پست بانک و ملی به‌عنوان بانک‌های تجاری مجاز دولتی نام برده شده است. بانک توسعه صادرات ایران، بانک صنعت و معدن، بانک کشاورزی، بانک مسکن و بانک توسعه تعاون هم بانک‌های تخصصی مجاز دولتی اعلام شده‌اند.

در این فهرست بانک‌های غیر دولتی مجاز هم بدین شرح اعلام شده‌اند: اقتصاد نوین، پارسیان، کارآفرین، سامان، پاسارگارد، سرمایه، سینا، بانک شهر، بانک دی، بانک انصار، بانک تجارت، بانک رفاه کارگران، بانک صادرات ایران، بانک ملت، بانک حکمت ایرانیان، بانک گردشگری، بانک ایران زمین، بانک قوامین و بانک خاورمیانه.


بانک‌های قرض الحسنه مجاز هم دو بانک قرض الحسنه مهر ایران و قرض الحسنه رسالت اعلام شده‌اند. مؤسسات اعتباری مجاز هم عبارتند از: مؤسسه اعتباری توسعه، مؤسسه اعتباری کوثر مرکزی و مؤسسه اعتباری عسکریه.

 
فهرست صندوق‌های قرض الحسنه بانک‌ها و مؤسسات اعتباری هم بدین شرح اعلام شده است: صندوق قرض الحسنه بانک توسعه تعاون، صندوق قرض الحسنه بانک ملت، صندوق قرض الحسنه بانک پارسیان، صندوق قرض الحسنه بانک مسکن، صندوق قرض الحسنه بانک صادرات، صندوق قرض الحسنه بانک انصار و صندوق قرض الحسنه شرکت دولتی پست بانک.

در فهرست بانک مرکزی همچنین شرکت‌های واسپاری(لیزینگ) دارای مجوز فعالیت، تعاونی‌های اعتباری دارای مجوز، شرکت‌های صرافی دارای مجوز و شعب بانک‌های خارجی در ایران را اعلام کرده است.


همچنین نامی از بانک آینده و مهر اقتصاد در فهرست جدید بانک مرکزی دیده نمی‌شود.

 
اما بررسی های به عمل آمده از سایت الکسا که مرجع رتبه بندی سایت ها و پایگاه های الکترونیکی است نشان می دهد که رتبه سایت بانک مرکزی در روز جاری 163 است و نمودار بازدیدها نشان می دهد که با ارسال این پیام تغییر چشم گیری در میزان بازدید های سایت در روزهای اخیر حاصل نشده است .


هرچند که بررسی روند و تحلیل این نکته که اثر گذاری اطلاعیه پیامکی بانک مرکزی به عوامل دیگری نیز نیاز دارد اما رتبه بندی الکسا و میزان بازدید های این سایت می تواند نیز می تواند دلیلی بر اثر گذاری یا غیر موثر بودن پیام های ارسالی دارد .

 
واکنش مردم به اطلاعیه اس ام اسی بانک مرکزی چشم گیر نبود