۴
 
امتیاز مثبت
۱
یادداشتی از سیدمحمد جعفری
پشت‌پرده گرانی خودرو طی سال 91
سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۰۷:۴۳
کد مطلب: 155983
 
بازار فعلی خودرو شدیدا مغایر با حقوق مصرف‌کنندگان طراحی شده است و آنچه که هم اکنون شاهد آن هستیم، دستیابی خودروسازان به برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌های یک‌ساله‌ای است که به دنبال آن بودند و نتیجه آن، چیزی جز آزادسازی قیمت خودرو در بازار نیست. هم اکنون شرایط به گونه‌ای در بازار خودرو پیش رفته است که تولیدکنندگان خودرو، تعیین کنندگان اصلی قیمت در بازار هستند و علیرغم اینکه در جلسات کمیته خودرو که نمایندگان مصرف‌کنندگان و مردم نیز حضور داشتند، بر این تاکید شد که آزادسازی قیمت خودرو هم اکنون به صلاح نیست.
پشت‌پرده گرانی خودرو طی سال 91
 
اقتصاد ایران آنلاین-سیدمحمد جعفری*:  اما متاسفانه کمیته خودرو دور زده شد و جلساتی بدون حضور اعضای این کمیته و مدافعان حقوق مصرف‌کننده در خارج از این کمیته تشکیل شد که نتیجه آن، مصوبه‌ اخیری بود که دولت در حمایت از خودروسازان برای آشفته بازار خودرو صادر کرد که به نظر می‌رسد چندان کار کارشناسی بر روی آن صورت نگرفته است، این در شرایطی است که خودروسازان با علم به این موضوع، از دو تا سه هفته قبل از ابلاغ مصوبه، عرضه خود به بازار را قطع کرده و صحنه‌گردانان اصلی قیمتها در حاشیه بازار شدند. هم اکنون نیز بعد از ابلاغ مصوبه، آنها تلاش کرده‌اند تا قیمت را به میزان ۹۵ درصد قیمت حاشیه بازار برای خود محاسبه کنند و بر این اساس، مصرف‌کنندگان متضرر شده و با مصوبه‌ای مغایر با اصول حمایت از حقوق مصرف‌کننده مواجه هستند که حقوق آنها را زیرپا می گذارد.

در نهایت مصرف‌کنندگان و انجمن ملی حامی آنها، با آزادسازی قیمت خودرو مخالف نیست، اما به نظر می‌رسد که آزادسازی قیمت خودرو در شرایط فعلی نیازمند فراهم آوردن فضای رقابتی در بازار و صفر شدن تعرفه واردات خودرو است. به این معنا که اگر امروز، آزادسازی قیمت خودرو در بازار صورت می‌گیرد، پشتوانه آن صفر شدن تعرفه‌ها باشد تا مصرف‌کنندگان در یک فضای رقابتی محصول خود را انتخاب کرده و وارد بازار شوند.

از سوی دیگر، خودروسازان نیز در این فضا مکلف خواهند بود که اصول رقابتی و حرفه‌ای را در بازار خودرو رعایت کرده و ثبات قیمت و کیفیت مناسب را به مصرف‌کنندگان هدیه دهند. در نهایت آنچه که امروز در بازار خودرو مشاهده می‌شود و شدیدا مشکل‌زا شده است، بازاریغیررقابتی و مغایر با اصول حرفه‌ای حمایت از مصرف‌کنندگان است و یکجانبه تنها حقوق تولیدکنندگان را در نظر می‌گیرد.


*رئیس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان
منبع: همشهری اقتصاد
 
 
 


سارا
۱۳۹۱-۱۲-۲۹ ۰۹:۳۶:۱۳
درود بر شما سایت خوبی دارید ممنون (6659)
 
۱۳۹۱-۱۲-۲۹ ۰۹:۳۶:۱۳
دست شما درد نکنه با تشکر (6660)
 
نوید
۱۳۹۱-۱۲-۲۹ ۰۹:۳۶:۱۴
سلام ریاست انجمن ملی حمایت از مصرف کننده واقعا برازنده نویسنده مقالست چرا که با این مقاله به معنای واقعی وظیفش رو انجام میده (6661)
 
رشید
۱۳۹۱-۱۲-۲۹ ۱۸:۰۸:۰۳
کلا از این گزارش جامع و خلاصه شده شما گزارش گر عزیز تشکر می کنم درود بر شما که حامی مشتریان بی صدا می باشید و البته به حق می باشد (6670)