امتیاز مثبت
۰
رئیس اتحادیه صنایع هوایی ایران اعلام کرد:
ناوگان هوایی ایران 18 سال پیرتر از کشورهای منطقه
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۷
کد مطلب: 327883
 
رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضایی گفت: در حالی که میانگین سن ناوگان هوایی در منطقه پنج سال برآورد می شود، میانگین سنی هواپیماها در ایران 23 سال است.
ناوگان هوایی ایران 18 سال پیرتر از کشورهای منطقه
 
 «مسعود قاسمی» روز سه شنبه در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع هوایی و فضایی، بر ضرورت نوسازی ناوگان هوایی کشور تاکید کرد و اظهار داشت: طبق سند چشم انداز بست ساله کشور، ایران باید رتبه نخست جابه جایی بار و رتبه دوم حمل و نقل مسافر را در صنعت هوایی منطقه کسب کند اما با داشتن 150 تا 160 هواپیما این امکان وجود ندارد.

وی افزود: با توجه به علاقه مسافران به استفاده از پروازهای خارجی، نمی توان به هدف تعیین شده در سند چشم انداز در زمینه توسعه صنعت هوایی ایران دست یافت.

به گزارش ایرنا، یکی از بندهای مهم برنامه جامع اقدام مشترک ایران و گروه 1+5 که در دی ماه 94 اجرای آن آغاز شد، رفع تحریم از صنعت هوایی کشور و امکان خرید هواپیماهای نو مسافری برای ایران بود. بعد از برجام نوسازی ناوگان هوایی و تجهیزات فرودگاهی بلافاصله از طرف دولت پیگیری شد و با سفر رئیس‌جمهوری به فرانسه و ایتالیا قرارداد خرید 100 فروند هواپیمای ایرباس، 80 هواپیمای بویینگ و 20 هواپیمای اِی.تی.آر (ATR) با هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بسته شد.
تاکنون چند فروند از این هواپیماها تحویل ایران شده است و بقیه به مرور به ناوگان هوایی کشور افزوده می شود.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی همچنین در این آیین گفت: اکنون 240 شرکت خصوصی در صنعت هوایی کشور فعالیت می کنند که نیمی از آنها دانش بنیان هستند و به بخش دولتی خدمات ارائه می کنند و با اعتماد به توانایی های این بخش می توان حرکت رو به جلویی داشته باشیم.

قاسمی یادآور شد: صنعت هوایی کشور همواره در دوره تحریم ها مورد هجمه دشمنان قرار گرفت اما بخش خصوصی با وجود مشکلات در این بخش، با اتکا به توان مهندسان داخلی، خدمات قابل توجهی را به صنعت هوانوردی کشور ارایه کرده است.
وی با تاکید براینکه تحریم مشکل اصلی صنعت حمل و نقل کشور است، گفت: بحث های سیاسی همواره به عنوان مانعی مهم در صنعت حمل و نقل وجود داشته است و تنها با همکاری بخش خصوصی و دولتی است که می توان بر این مشکلات فائق آمد.
وی با اشاره به اینکه خواست بخش خصوصی صنعت هوایی حمایت دولت است، اضافه کرد: بخش خصوصی به دنبال دریافت کمک های مالی از دولت نیست بلکه دولت می تواند با واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی از آن حمایت کند.

رئیس اتحادیه صنایع هوایی و فضای تاکید کرد: از دولت می خواهیم که کارها را به این بخش واگذار کند و از خریدهای خارجی جلوگیری کند.

هشتمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و فضایی کشور به همت اتحادیه صنایع هوایی و فضایی از هفتم تا 10 آذرماه و از ساعت 10 تا 17 در محل نمایش های هوایی واقع در کیلو متر 4 اتوبان تهران - کرج دایر است.

توسعه همکاری فعالان صنعت هوا - فضای کشور در عرصه بین المللی و حرکت مطلوب در مسیر گسترش صادرات و ارتقای سطح تکنولوژی از اهداف برگزاری این رویداد است.