امتیاز مثبت
۰
ذخیره ۱۲۰ میلیون یورویی در صنعت خودرو با داخلی‌سازی
دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۲
کد مطلب: 347287
 
مدیرعامل ساپکو در آستانه برگزاری یازدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت گفت: در طراحی موتور خودرو و دانش فنی آن به خودکفایی رسیدیم.
 عادل پیرمحمدی، مدیرعامل ساپکو ابتدا به بحث تولید خودروهای برقی پرداخت و گفت: ما به عنوان خودروساز زمانی می‌توانیم نمونه‌های برقی را تولید کنیم که تا حد زیادی بومی‌سازی در آن زمینه انجام شده باشد‌. اما بحث تجاری‌سازی با میزان نرخ آن بسیار مهم است. ما می‌توانیم نمونه‌های CKD با نرخ بالا بیاوریم ولی چنین کاری مناسب نیست.


وی ادامه داد: تمام دولت‌ها از برقی کردن خودروها حمایت کرده‌اند. به عنوام مثال ترکیه گفت سالی ۳۵ هزار دستگاه از خودروی ملی این کشور می‌خرد. نرخ برقی‌ها بالا است و چنین شرایطی در کشور وجود ندارد.


پیرمحمدی افزود: در ایران‌خودرو برنامه‌هایی برای تولید برقی‌ها داریم. مشکل اساسی باتری است که اگر حل شود شرایط بهبود خواهد یافت. خودروهای برقی آلودگی کل کشور را کم نمی‌کنند. برای این که در شهرهای بزرگ آلودگی کم شود از برقی‌ها استفاده می‌کنند. اتفاق خوبی که در سال‌های گذشته و در صنعت خودرو رخ داده همین مرکز تحقیقات است. اینجا پایه دانشگاهی دارد و نتیجه این شده که در طراحی موتور کاملا خودکفا شدیم. در رابطه با موتور دنا اتوماتیک بالای ۸۰ درصد کالیبراسیون آن در همن محل انجام شده است‌.


مدیرعامل ساپکو گفت: ما در زمینه طراحی موتور صاحب دانش فنی شدیم. این کار از طریق همین مرکز تحقیقات صورت گرفته و حاصل بیش از ۲ دهه کار همین مرکز است‌. ما دیگر هیچ مشکل موتوری در ایران‌خودرو نداریم و مشکلات آن به راحتی در اینجا حل خواهد شد.


وی اظهار کرد: تحریم‌ها باعث شده که در مورد بسیاری از قطعات و به خصوص نمونه‌ های‌تک به سمت ساخت داخل برویم. نزدیک حداقل ۱۲۰ میلیون یورو ذخیره در صنعت خودرو صورت گرفته است. تولید ما روزی ۲ هزار دستگاه شده و بنا هم داریم که تولید را باز هم افزایش دهیم.


پیرمحمدی در پایان اشاره کرد: حداقل ۷۰ درصد قطعات خودروها ساخت داخل شده است. ما نواقصی در بحث قطعات الکترونیک داریم. اگر ما مشکلات بخش الکترونیک را مانند موتور با ایجاد مراکز تحقیق حل میکردیم شرایطی مانند حال حاضر نداشتیم. لازم به ذکر است ما در زمینه تامین مواد اولیه نیز مشکل داریم. قدرت برتری کشورهای صاحب صنعت خودرو این است که مراکز تحقیق و توسعه دارند.


گفتنی است یازدهمین همایش بین المللی موتورهای درونسوز و نفت 29 بهمن الی اول اسفند سال جاری برگزار می شود .