امتیاز مثبت
۰
ماندگاری قیمت دلار در کانال 40 هزار ریالی
جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۲۱
کد مطلب: 326659
 
باوجود عبور بازار آزاد از تقاضاهای هیجانی موثر بر قیمت دلار در نیمه دوم مهرماه، اما این ارز توانست جایگاه خود را در کانال 40 هزارریالی تثبیت و به همین مسیر در آبان ماه ادامه دهد.
به گزارش ایرنا، هرچند بیش از 80 درصد معاملات تجاری ایران با ارزی غیر از دلار آمریکا انجام می شود و تحریم های دلاری آمریکا علیه کشورمان سبب شده است تا بانک مرکزی ایران از طریق پیمان های ارزی دو یا چند جانبه مشکل مبادلات پولی بازرگانان را مرتفع کند، اما همچنان قیمت دلار به شاخص های اقتصاد کلان و نیز تقاضاهای هیجانی ناشی از رفتارهای سیاسی در عرصه بین المللی و داخلی حساس است.


نمونه این حساسیت را در نیمه دوم مهر ماه امسال شاهد بودیم که تورم انتظاری ناشی از احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام، قیمت آن را به بالای 40 هزار ریال در بازار آزاد تهران رساند اما پس از آنکه دونالد ترامپ اعلام کرد که تنها پایبندی ایران را به این توافقنامه تایید نمی کند و موضوع را به کنگره واگذار می کند، تقاضای هیجانی نیز فروکش کرد.


قیمت دلار در بازار آزاد ایران از هفدهم مهرماه امسال وارد محدوده 40 هزار ریالی شد و با تلاش بانک مرکزی در تنظیم بازار، این روند افزایشی متوقف شد و در مسیر تعادل قرار گرفت.

با این همه قیمت این ارز، از 17 مهر ماه تاکنون تنها یک روز به کانال 39 هزار ریالی بازگشته و پس از آن در محدوده جدید قیمتی خود را تثبیت کرده است.


دلار آمریکا که مهرماه را با قیمت 38 هزار و 930 ریالی در بازار آزاد تهران آغاز کرده بود، در پایان مهر ماه به رقم 40 هزار و 110 ریال رسید یعنی ظرف یک ماه 1180 ریال گران شد؛ به عبارت دیگر در این مدت 2.5 درصد افزایش قیمت داشت.


اگر سامانه نظارت ارز (سنا) که قیمت فروش ارزها در صرافی های منتخب را مبنا قرار دهیم، باز هم بیانگر تثبیت جایگاه دلار در محدوده جدید قیمتی است زیرا در ابتدای مهر ماه قیمت دلار 38 هزار و 975 ریال بود اما در پایان این ماه به 40 هزار و 57 ریال رسید یعنی1082 ریال گران شد.


این در حالیست که طبق نرخ های اعلامی سنا، قیمت دلار در ابتدای مهرماه پارسال 35 هزار و 816 ریال بود که در 30 مهر به 35 هزار و 617 ریال افزایش یافت و تنها 199 ریال رشد کرد.

با این اوصاف قیمت دلار در پایان مهر ماه امسال در مقایسه با پایان مهرماه پارسال چهار هزار و 251 ریال افزایش قیمت داشت که به منزله رشد 10.5 درصدی است.


حال اگر نرخ تورم 9.8 درصدی بانک مرکزی مبنای افزایش قیمت ها باشد، بنابراین قیمت دلار 0.7 درصد بیش از نرخ تورم در مهر ماه افزایش قیمت داشته است؛ یعنی اگر فردی مهر سال گذشته بخشی از دارایی خود را به شکل دلار نگهداری کرده باشد، در پایان مهر امسال 0.7 درصد از آن سود کسب کرده است.


نگاهی به قیمت دلار در هفته ابتدایی آبان ماه نیز حکایت از آن دارد که میانگین قیمت فروش آن از محدوده 40 هزار ریال پایین تر نرفته است؛ طبق نرخ های سامانه سنا، دلار آبان را با 40008 ریال آغاز کرد و دیروز (چهارم آبان) به 40 هزار و 181 ریال رسیدیعنی 173 ریال رشد؛ اما در بازار آزاد قیمت دلار در ماه آبان از 40 هزار و 180 ریال کلید خورد و در پایان هفته نخست آبان به 40 هزار و 320 ریال ختم شد که به معنی رشد 140 ریالی قیمت آن است.


با این اوصاف و با توجه به اینکه دو ماه دوم فصل پاییز زمان تسویه حساب شرکت های خارجی و پایان سال میلادی است، تحلیلگران و فعالان بازار ارز انتظار ندارند که قیمت ها در بازار آزاد روند معکوس به خود بگیرد و قیمت ها به کانال زیر 40 هزار ریال باز گردد.