امتیاز مثبت
۰
برندگان و بازندگان کاهش قیمت نفت
دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۲
کد مطلب: 276457
 
طی هفته جاری قیمت نفت همچنان روندی نزولی داشت و این خبر شاید برای آمریکا خوب باشد اما برای صادرکنندگان این طلای سیاه چندان مطلوب نیست. اگر قیمت نفت طی سال آینده میلادی همچنان پائین بماند، تاثیر آن بر برخی دولت ها، از فدراسیون روسیه تا ونزوئلا از حالت مخرب به شرایط ویرانگر می رسند.
به گزارش فرارو به نقل از نیویورک پست، اما اقتصادهای غرب (و چین) از نفت ارزان سود خواهند برد. حتی توسعه نیافته ترین کشورها نیز مطلوبیت موقتی را حس خواهند کرد. 

 
این افت قیمت ناشی از سیاست عربستان سعودی، قدرت مسلط اوپک است. درست است که اقدامات ریاض پاسخی به تجدید حیات انرژی در آمریکای شمالی است، با این حال انگیزه بزرگتر آن ضربه وارد کردن به اراده ایران است.

 
سعودی ها معتقدند دیگر نمی توانند برای از بین بردن تهدید هسته ای ایران به آمریکا تکیه کنند، بنابراین خودشان دست به کار شده اند تا آنچه تحریم ها نتوانستد عملی کند را خودشان به اجرا بگذارند.

 
هیچ دوستی عمیقی نیز میان سعودی ها و روس ها وجود ندارد. عربستان خواستار کنار گذاشته شدن رژیم اسد از قدرت است و مسکو آن را سر پا نگه داشته است. 

 
عربستان هیچ یک از این اقدامات را با هدف کمک به آمریکا انجام نداده اما اقداماتش چنین نتیجه ای در پی داشته است. حال مسئله اصلی این است که قیمت ها تا چه زمان پائین خواهند ماند؟

 
ممکن است بازارها غیرقابل پیش بینی باشند اما عرضه بیش از حد نفت در سطح جهان، افت تقاضا و بهره وری بیشتر نشان می دهد که تولیدات نفت باید طی چند سال آینده- با برخی نوسانات- نسبتا ارزان بماند. 

 
در این میان بازندگان و برندگانی وجود خواهند داشت.

 
اهداف اصلی عربستان

 
ایران

تهران به خوبی آموخته که چطور با تحریم های غرب زندگی کند. اما نفت ش