امتیاز مثبت
۰
کاهش ۲۰ درصدی نرخ پهنای باند/ اختلاف نظر ۱۵۰ میلیارد تومانی بر سر بدهی مخابرات به زیرساخت
شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۰۰
کد مطلب: 217254
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات محدودیت دسترسی به سرویس «وی چت» را به دستور کارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ عنوان کرد و گفت: این اپلیکیشن موبایل به دستور کمیته تعیین مصادیق و ابلاغ آن به شرکت ارتباطات زیرساخت از روز پنجشنبه ۲۸ آذر ماه برای کاربران ایرانی فیلتر شده است.
 مهر نوشت: محمود خسروی صبح امروز شنبه در نشست خبری اظهار داشت: دستور فیلتر کردن سایت‌های اینترنتی و سایر اپلیکیشن‌های کاربردی از وظایف کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ است و شرکت ارتباطات زیرساخت تنها مجری اجرای این دستورات است.

کاهش قطعی ۲۰ درصدی نرخ پهنای باند اینترنت

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به دستور وزیر ارتباطات برای کاهش قیمت نرخ پهنای باند اظهار داشت: هم اکنون فعالیت‌های توسعه‌ای برای کاهش قیمت پهنای باند را در دستور کار قرار داده‌ایم و سعی داریم انتقال میزبانی سایت‌های اینترنتی به داخل کشور در میزان پهنای باند صرفه جویی کنیم.

وی با بیان اینکه از سال گذشته افزایش چشمگیری در هزینه‌های جاری تامین پهنای باند داشتیم، اما افزایش قیمتی روی نرخ نهایی پهنای باند نداشته‌ایم، افزود: با استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در زمینه انتقال پهنای باند سعی در کاهش قیمت‌ها داریم.

خسروی گفت: با استفاده از کابل پیشگامان از مسیر باراکا به چابهار بالغ بر ۴۰ گیگابیت بر ثانیه ظرفیت پهنای باند را افزایش داده‌ایم که در این زمینه از ظرفیت بخش خصوصی کمک گرفته‌ایم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با این وجود به دلیل دستور شخص وزیر ارتباطات قطعا ۲۰ درصد در نرخ پهنای باند کاهش خواهیم داشت.


مخابرات ۲۷۰ میلیارد تومان بدهکار است

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت در زمینه اختلاف حساب این شرکت با شرکت مخابرات ایران نیز گفت: با مخابرات اختلافات زیادی داریم که البته بخشی از آن طبیعی است چرا که وقتی یک شرکت خصوصی می‌شود و بخش‌هایی از آن در دل حاکمیت باقی می‌ماند، اختلافاتی پیش می‌آید.

وی افزود: طلبی که شرکت ارتباطات زیرساخت از مخابرات دارد، تا پایان سال ۹۱، ۲۷۰ میلیارد تومان برآورد می‌شود و این در حالی است که مخابرات تنها ۱۲۰ میلیارد تومان آن را پذیرفته است.

خسروی با بیان اینکه منتظر رفع شدن این اختلافات هستیم، افزود: ما می‌گوییم اگر مخابرات با همین ۱۲۰ میلیارد تومان نیز موافق است این طلب را تسویه کند. در همین حال هفته گذشته نیز جلسه‌ای با مخابرات داشتیم و کارگروهی ایجاد کرده‌ایم تا این موضوع را رفع کند.


لغو مصوبه VPN قانونی

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه استقبالی از VPN قانونی نشد، گفت: با وجود امکاناتی که فراهم کرده‌ایم و سرمایه‌گذاری بر روی تجهیزات قانونمند شدن VPN، اما شواهد نشان می‌دهد که از این طرح استقبالی صورت نگرفت و بر این اساس از شورای عالی فضای مجازی تقاضا کرده‌ایم این مصوبه را لغو کند.راه‌اندازی سامانه امنیت شبکه زیرساخت

وی همچنین از راه‌اندازی سامانه امنیت شبکه ارتباطات زیرساخت (SOC) به عنوان یکی از برنامه‌های صد روزه شرکت ارتباطات زیرساخت خبر داد و گفت: در همین حال افزایش یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر فیبر نوری، افزایش ۴۰ گیگابیتی پهنای باند بین‌الملل و ۲۵ گیگابیتی ظرفیت اینترنت داخل کشور از دیگر برنامه‌های صد روزه این بخش بوده که به اجرا رسیده است.طراحی نرم‌افزار داخلی برای شناسایی قاچاق مکالمات

مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین از طراحی و تهیه نرم‌افزاری برای شناسایی و مانیتور قاچاق مکالمات و ترافیک ارتباطی خبر داد و گفت: قاچاق صوت سالانه ضرر و زیان اقتصادی و امنیتی بسیاری برای کشور ایجاد می‌کند که با طراحی این نرم افزار مدیریت مکالمات در دروازه ورودی کشور صورت می‌گیرد و امیدواریم به وسیله این نرم‌افزار داخلی که یک ماه است به کار گرفته شده بتوانیم جلوی ترافیک غیرمجاز را به کشور بگیریم.