امتیاز مثبت
۰
شرط لغو کامل تحریم های ایران
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۷:۴۱
کد مطلب: 227479
 
وندی شرمن گفت: ما پس از حصول اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران، تحریم ها را به طور کامل لغو خواهیم کرد.
ایرنا: مذاکره کننده ارشد آمریکا در گروه1+5 می گوید که واشنگتن در جریان مذاکرات، به دقت آن چه را که می گوید می سنجد و امیدوار است ایران هم همین کار را انجام دهد تا مذاکرات به خوبی پیش رود.

وندی شرمن که به نظر می رسد گفت و گو با شبکه های خارجی فارسی زبان را در دستور کار خود قرار داده است، گفت: ما پس از حصول اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران، تحریم ها را به طور کامل لغو خواهیم کرد.

خبرنگار این شبکه تلویزیونی دولت انگلیس پرسید: ظاهرا فشارها باعث شده که شما زبان تندتری را حداقل در ملاءعام استفاده کنید و طرف ایرانی هم از این شکایت دارد که در گفت وگوهای خصوصی یک زبان و در ملاء عام زبان دیگری را به کار می برید، در حالی که صحبت های تند کمکی به حل مسایل نمی کند.

شرمن پاسخ داد: می توانم بگویم آن چه در ایران هم گفته می شود همان تاثیر را بر کشور ما خواهد داشت، ما بعضی از چیزها را مضر، مشکل ساز و دشوار یافته ایم و چیزهایی هم هست که ما گفته ایم و ایران آنها را مضر، مشکل ساز و دشوار یافته است.

معاون وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: اما در جریان مذاکرات ما به دقت آن چه را که می گوییم می سنجیم و امیدواریم ایران هم همین کار را انجام دهد تا مذاکرات به خوبی پیش رود.

شرمن در پاسخ به این پرسش که با اشاره به زمان حدود یک ساعت و 20 دقیقه ای گفت وگوهای دو جانبه اخیر و روند رو به بهبود این روابط، از قرار گرفتن آمریکا در چه نقطه ای از روابط دو جانبه با ایران هستیم، گفت: من فکر می کنم که در آغاز این روند هستیم.

شرمن افزود: در مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر گذشته ˈمحمد جواد ظریفˈ و ˈجان کریˈ وزرای خارجه ایران و آمریکا دیداری دو جانبه داشتند، اولین دیدار بین وزرای خارجه دو کشور بعد از یک دوره طولانی؛ سپس اوباما با روحانی تلفنی صحبت کردند، ما حالا اگر برای اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک به مشورت با مقام های ایرانی نیاز داشته باشیم این کار را خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: بنابر این می توانم بگویم بله تغییری رخ داده است، اما این تغییر بیشتر در یک موضوع خاص یعنی مذاکرات هسته ای ایران بوده است.