امتیاز مثبت
۰
زیان ۸۰۰ میلیارد تومانی واردکنندگان خودرو از بسته شدن سایت ثبت سفارش
سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 331978
 
نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه شرایط برای واردکنندگان خودرو هرروز بدتر و سخت تر می شود گفت: واردکنندگان خودرو ۸۰۰ میلیاردی تومان بابت بسته شدن سایت ثبت سفارش ضرر کردند.
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، کوروش مرشد سلوک، نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در نشست خبری  که صبح امروز برگزار شد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در سالهای اخیر بیشترین صدمه به واردکنندگان خودرو وارد شده است گفت: به طور میانگین هر 15روز شرایط قوانین جدیدی برای واردکنندگان خودرو وضع می شود که این موضوعات بازار خودرو را تحت شعاع قرار می دهد.
 
مرشد سلوک ضمن انتقاد به نحوه سیاست گذاری ها در خصوص واردات خودرو گفت: باید تکلیف وارد کنندگان خودرو مشخص شود چرا که بازار خودرو بلاتکلیف است.
 
وی به بسته شدن سایت ثبت سفارش اشاره کرد و گفت: در صورتی که دولت از قبل واردکنندگان را از بسته شدن سایت ثبت سفارش مطلع کند تمامی برندها پیش بینی لازم را خواهند کرد و متضرر نخواهند شد. 
 
نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ضمن اشاره به محدودیت های انتقال ارز گفت  در این شرایط هنوز بسیاری از برندها نتوانسته اند مستقیما با شرکت مادر خارجی قرارداد ببندند. 
 
وی ادامه داد: تامین خودرو برای واردکنندگان روش های مختلفی دارد که بخشی از آن از طریق تولید کننده و بخش اعظم آن از کشورهای همسایه است که درنتیجه تامین اینها به گونه ای نیست که از قبل قابل پیش بینی باشد. مرشد سلوک با بیان اینکه بر اساس شرایط بازار و پیش بینی هایی که در خصوص تقاضا داریم ثبت سفارش می کنیم گفت: سپس بر اساس ثبت سفارش هایی که انجام داده ایم اقدام به تامین آن می کنیم در نتیجه زمانیکه سایت ثبت سفارش متوقف می شود کسانیکه موفق به ثبت آن نشده اند با مشکل مواجه می شوند. وی ضمن اشاره به باقی ماندن تعدادی از خودروهای وارداتی در گمرک گفت: بخش عمده خودروهایی که در گمرک باقی مانده اند با مشکل انقضای مدت زمان ثبت سفارش روبرو شده اند و درگیر مسایل گمرکی شده اند  که در این شرایط خودروهای باقی مانده در گمرک امکان ورود ندارند در حالی که قبلا پیش فروش شده اند.
 
وی در ادامه به ضرر واردکنندگان خودرو از بسته شدن سایت ثبت سفارش اشاره کرد و گفت: وارد کنندگان در این مدت بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان زیان متحمل شدند. 
 
نیازمندی کشور به واردات 70هزار خودرو در سال 
 
کوروش مرشد سلوک در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بازار کشور سالانه نیازمند به واردات ۷۰ هزار دستگاه خودروی وارداتی است گفت: البته سهم این رقم در بازار خودروی کشور تنها ۵ درصد است که پیش بینی ما برای سال آینده حدود 57هزار دستگاه است.
 
نایب رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ضمن اشاره به این که پشت همه بخشنامه های خلق‌الساعه رانتی وجود دارد با انتقاد از عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر لغو مصوبه دولتی افزایش تعرفه واردات خودرو گفت: مجلس اوایل سال آینده نسبت به افزایش تعرفه واردات خودرو واکنش نشان خواهد داد.
 
فعالیت اقتصادی در کشور ما توجیه پذیر نیست
 
فرهاد احتشام زاد، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو نیز در این نشست ضمن انتقاد نسبت به تصمیم گیری های نادرست درخصوص واردات خودرو گفت:  واردات خودرو به شرطی توجیه اقتصادی دارد که ۶ بار در سال گردش سرمایه داشته باشیم، این در حالی است که با توقف ثبت سفارش واردات خودرو روند این گردش سرمایه کند شده و علاوه بر این هزینه هایی مانند انبارداری و خسارت تأخیر در تحویل خودرو نیز به واردکنندگان تحمیل شده است. 
 
 رئیس انجمن واردکنندگان خودرو در ادامه با اشاره به کاهش زمان ثبت سفارش خودرو از 180روز به 90روز گفت: تصمیمات نادرستی که در سالهای اخیر گرفته شده منجر به نسل کشی بخش خصوصی خواهد شد.
 
وی ضمن اشاره به صدور ۱۴ دستورالعمل مهم در زمینه واردات خودرو از دی ماه  ۹۵ تاکنون گفت: دریافت ۴ درصد مالیات علی الحساب از واردات، توقف واردات خودرو توسط غیرنمایندگی ها با هدف ساماندهی بازار ارز، اعمال استانداردهای جدید، افزایش میزان اسقاط خودرو توسط واردکنندگان و حذف تخفیف تعرفه‌ای برای خودروهای وارداتی با مصرف سوخت پایین از جمله این دستوالعمل ها است.
 
۱۹۰ میلیارد تومان هزینه بابت واردات غیرقانونی 
 
مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودر نیز در این نشست خبری در خصوص واردات غیرقانونی خودرو در زمان توقف ثبت سفارش واردات گفت: به ما نیز پیشنهاد شده بود که با پرداخت ۵ تا ۲۰ میلیون تومان بابت هر خودرو ثبت سفارش غیرقانونی دریافت کنیم . به گفته دادفر، در مدت ۶ ماه حدود ۱۹ هزار دستگاه خودرو به صورت غیرقانونی به کشور وارد شده  است که حدود یک چهارم این تخلف توسط نمایندگی ها صورت گرفته است. وی در ادامه افزود حدود ۱۹۰ میلیارد تومان بابت واردات غیرقانونی هزینه رانت پرداخت شده است.