امتیاز مثبت
۰
موگرینی: انگیزه ما برای حفظ برجام، امنیتی است نه اقتصادی / البته از سرمایه‌گذاری مشروع اروپا در ایران حفاظت می‌کنیم
سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۹
کد مطلب: 334416
 
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از نشست وزرای خارجه این اتحادیه تاکید کرده است که انگیزه آنها برای حفظ توافق اتمی ایران نه مالی بلکه امنیتی است.
به گزارش انتخاب، او دوشنبه عصر پس از نشست بروکسل گفت: "برای ما، مساله منافع اقتصادی نیست. موضوع منافع امنیتی است."

 
با این حال موگرینی گفت که وزرای خارجه کشورهای عضو در نشست دوشنبه درحال هماهنگ کردن تلاش هایشان "برای حفاظت از منافع اقتصادی کسب و کارهای اروپایی است که به طور مشروع در ایران سرمایه گذاری و فعالیت کرده اند."

 
او همچنین اختلاف با لهستان در مورد رویکرد به سیاست خارجی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، را کم اهمیت دانست.

 
رهبران لهستان هفته پیش گفتند که قصد دفاع از تصمیم دولت ترامپ برای خروج از توافق اتمی را دارند.

 
یاتزک چاپوتووتز وزیر خارجه لهستان در جلسه روز دوشنبه وزرای خارجه گفت که کشورش با هرگونه اقدام اتحادیه اروپا برای تضعیف تحریم های آمریکا مخالف است.

 
دونالد ترامپ روز ۸ مه با این استدلال که برجام منافع آمریکا را تامین نمی کند از آن خارج شد؛ تصمیمی که علیرغم تایید پایبندی ایران به توافق اتمی گرفته شد و خشم اروپایی ها را به دنبال داشت.

 
موگرینی در مورد اختلاف بالقوه با لهستان تاکید کرد که اتحادیه اروپا با بعضی از نگرانی های دولت ترامپ در مورد نقش ایران در منطقه خاورمیانه و برنامه موشکی این کشور شریک است.

 
اما او گفت احتمال دستیابی ایران به سلاح اتمی "در صدر این نگرانی هاست" و پایبندی به توافق اتمی را بهترین راه جلوگیری از آن دانست.

 
وزیر خارجه لهستان گفت که اگر شرکت های اروپایی فعال در ایران دچار مافات شوند باید سازوکاری برای پراخت غرامت به آنها یافت.

 
اما او افزود که تشویق شرکت های اروپایی به ادامه کار در ایران می تواند تحریم های آمریکا را تضعیف کند که به طور بالقوه مشکل بزرگی خواهد بود.

 
کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا هفته پیش اعلام کرد که اصلاح مقررات موسوم به "انسداد" که ابتدا در سال ۱۹۹۶ در واکنش به تحریم های آمریکا علیه کوبا، لیبی و ایران تنظیم شده بود را شروع خواهد کرد.

 
اتحادیه اروپا قبلا هرگز از این مقررات استفاده نکرده است. این مقررات شرکت ها را از رعایت آن دسته از تحریم های آمریکا که به منافع اتحادیه اروپا به خصوص تجارت و انتقال سرمایه خسارت می زند منع می کند.

 
با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که اصلاح آن مقررات خالی از ریسک نیست چون هر کدام از ۲۸ عضو اتحادیه اروپا می تواند جلوی آن را بگیرد.

 
اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده که آماده است به بانک های سرمایه گذاری اروپایی برای کار در ایران کمک کند.