امتیاز مثبت
۰
معاون وزیر صنعت: قیمت خودرو تا پایان سال افزایش نمی‌یابد
چهارشنبه ۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 217812
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت هرگونه افزایش قیمت خودرو را دست کم تا پایان سال جاری منتفی دانست.
 محسن صالحی‌نیا امروز در نشست خبری با بیان این‌که هیچ یک از خودروسازان محصولات خود را خارج از فرمول شورای رقابت قیمت‌گذاری نمی‌کنند، گفت: با تمهیدات در نظر گرفته شده دست کم تا پایان سال جاری هیچ افزایش قیمتی در بازار خودرو نخواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، او با اشاره به تولید 520 هزار دستگاه خودرو در 9 ماهه‌ی امسال گفت: این میزان تولید نسبت به مدت مشابه در سال قبل 24.5 درصد کاهش نشان می‌دهد. ضمن این‌که تولید 800 هزار دستگاه خودرو در کل سال جاری قطعی است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برنامه‌ی تولید امسال صنعت خودروسازی رسیدن به رقم 900 هزار دستگاه است که تلاش داریم به نزدیک این عدد برسیم. هم چنین در سه ماهه‌ی پایانی سال تولید ماهانه حداقل 90 هزار دستگاه خودرو قطعی است.


وی با تایید تفاوت زیاد قیمت برخی خودروها در کارخانه و بازار آزاد گفت: تلاش داریم با افزایش تیراژ تولید این تفاوت قیمت را کاهش دهیم.


صالحی‌نیا در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا، درباره‌ی اخبار منتشر شده مبنی بر لغو برخی تحریم‌های خودرو در آستانه سال جدید میلادی نیز گفت: بحث تحریم‌ها چه در حوزه صنعت و چه در حوزه غیرصنعت در مذاکرات ژنو بین ایران و کشور‌های 5+1 مطرح شد به ویژه ما موضوع واردات برخی از مواد اولیه‌ی مورد نیاز صنایع داخلی را که الزاما نیاز به واردات آنها داریم مطرح کردیم. ما پیشنهادات خود را از طرف ایران به تصمیم‌سازان ارائه کردیم و مباحث مربوط به لغو تحریم‌های صنعتی و غیرصنعتی در کارگروه فنی در حال بحث و بررسی است.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در عین حال از ارائه‌ی جزییات بیشتر درباره‌ی احتمال لغو تحریم‌های صنعت خودرو در اوایل سال 2014 میلادی خودداری کرد.


این مقام مسوول درباره‌ی برخی اخبار منتشر شده مبنی بر عدم تمایل شرکت رنو برای بازگشت ایران نیز گفت: در کنفرانس اخیر خودرو در تهران نفر دوم شرکت رنو نیز حضور داشت. وزیر صنعت، معدن و تجارت در این کنفرانس از عمق‌بخشی محصولات ساخت رنو در ایران تاکید کرد و مقام ارشد رنو نیز از این اظهارات یادداشت برداری کرد. تلاش می‌کنیم روابط ایران و رنو ظرف ماه‌های آینده بیشتر شود اگر چه این موضوع بنگاهی بوده و بیشتر به عملکرد شرکت خودروساز داخلی با شریک فرانسوی‌اش مربوط می‌شود.


وی درباره‌ی ادعای خسارت ایران از پژو به دلیل عملکرد این شرکت نیز گفت: شرکت ایران خودرو از نظر حقوقی پیگیری را در مورد شرکت پژو در دست انجام دارد. این موضوع بنگاهی نیز بوده و وزارت صنعت به صورت مستقیم ورود پیدا نمی‌کند. شرکت ایران خودرو در حال حاضر این موضوع و مباحث مربوط به احتمال دریافت خسارت از پژو را دنبال می‌کند.