امتیاز مثبت
۰
پیشنهاد تولیدکنندگان برای رونق بازار
قیمت مسکن به پایین‌ترین نرخ 3 سال گذشته رسید
شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۳
کد مطلب: 302926
 
بعد از افزایش ناگهانی قیمت مسکن در سال 91 و شدت گرفتن این روند در سال 92 قدرت خرید مردم با کاهش چشمگیر روبرو شد به طوریکه پس از آن دیگر هیچ اتفاقی از جمله اقدامات دولت برای خروج از رکود این بازار و تحرک‌بخشیدن به این بخش نتوانست مسکن را از رکود خارج کند.
قیمت مسکن به پایین‌ترین نرخ 3 سال گذشته رسید
 
در این میان هرچند که در پاییز سال گذشته اندکی قیمت‌ها رشد داشتند اما بازهم بازار از زمستان سال گذشته با افت قیمت‌ها مواجه شد که این رویه همچنان ادامه دارد و درکنار رکود بازار مسکن، شرایط نابسامانی را برای تولیدکنندگان به وجود آورده است. البته بنابر پیش بینی فعالان بازار مسکن، این نابسامانی علاوه بر تولیدکنندگان،  رفته رفته گریبانگیر متقاضیان هم خواهد شد چرا که سیل تقاضاها درکنار کمبود عرضه به زودی روانه بازار مسکن می‌شود.آمارها حاکی از آن است که بازار مسکن به طور مستقیم با 150 شغل مرتبط است به همین دلیل به عنوان پیشران اقتصاد، سهم عمده‌ای را در خروج از رکود اقتصادی برعهده دارد. بنابراین تولیدکنندگان مسکن معتقدند که دیگر وقت آن رسیده که که اقداماتی برای تحرک در این بازار انجام شود.

بازاری که از دوسال گذشته در رکود فرورفته و دیگر صنایع مرتبط از جمله مصالح ساختمانی را در رکود فرو برده است. از سوی دیگر کارگران ساختمانی که از این محل کسب درآمد می‌کنند هم گروه دیگری هستند که از رکود بخش مسکن، زیان دیده اند.در این رابطه دبیر کانون سراسری  انبوه سازان در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه در حال حاضر ما و همکارانمان در بدترین حالت و بدترین موقعیت اقتصادی قرار داریم، گفت: این شرایط قبلا هم بارها تکرار می شد اما کوتاه مدت بود یعنی در فواصل سه ماهه، شش ماهه یا یک ساله.فرشید پورحاجت ادامه داد: سوال ما این است که چرا دولت در بخش خودرو که بین 5 تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی کشور است، کمک را پیش بینی می‌کند اما در صنعت ساختمان که حدودا 5 تا 6 برابر صنعت خودرو، تولید ناخالص داخلی کشور را در بر می‌گیرد و می‌تواند صنایع مختلف را به کار بگیرد، هیچ حرکتی نمی کند؟

دبیر کانون سراسری انبوه سازان افزود: باید دلایل این تصمیمات دولت اعلام شود. باید مشخص شود که این تصمیمات از چه محلی است آیا از نظام بانکی است و یا اینکه وزارت راه و شهرسازی به تنهایی نمی‌تواند به نتیجه برسد.پورحاجت با تاکید بر اینکه باید برای این بخش تصمیم گیری شود، گفت: پیشنهاد ما این است که اول تسهیلات کم بهره و دوم در قالب پروانه های مشارکت، زمین ارزان قیمت در اختیار انبوه سازان قرار دهند.