امتیاز مثبت
۰
بورس تهران متلاطم و غیرقابل پیش‌بینی
دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴
کد مطلب: 335425
 
معامله‌گران بازار سهام علی‌رغم افت فزاینده قیمت‌ها در روز گذشته، امروز شاهد رشد ۱۲۴۳ واحدی شاخص کل بودند.
به گزارش ایسنا، در این روزها بازار سهام به حدی غیرقابل پیش‌بینی و همراه با ریسک‌های سیستماتیک شده که در یک روز معامله‌گران در صف خرید و روز دیگر در صف فروش می‌ایستند. این روند نوسانات وسیع فرصت مناسبی را برای نوسان‌گیران بازار فراهم کرده تا صرفا با هدف سفته‌بازی و نوسان‌گیری وارد معاملات شوند و سود قیمتی مناسبی را به دست آورند.

 
اوایل هفته گذشته شاخص بورس برای چندمین بار با رشد پیاپی مواجه شد اما درنهایت شرایط افزایشی در اواخر هفته جای خود را به شرایط کاهشی داد. از ابتدای هفته نیز یک روز در میان قیمت‌ها در بورس تهران با افزایش و کاهش شدید مواجه است، به طوری که روز گذشته معامله‌گران بازار سهام شاهد افت ۲۸۳۴ واحدی شاخص کل بودند اما امروز در روندی کاملا معکوس نماگر اصلی بورس تهران ۱۲۴۳ واحد رشد کرد.

 
همچنین امروز شاخص کل هم‌وزن ۶۴ واحد افزایش یافت و تا رقم ۱۸ هزار و ۶۲۵ واحد رشد کرد. علاوه بر این شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۱۰۴۳ و ۱۸۲۲ واحد رشد کردند.

 
شرکت‌های فلزی و معدنی که روزهای گذشته از تاثیرگذاران کاهنده برروی شاخص کل بودند، امروز  بیش‌ترین تاثیر افزاینده را روی نماگر اصلی بازار داشتند که از جمله آن‌ها می‌توان فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ملی صنایع مس ایران نام برد.

 
در طرف مقابل تعدادی از سهام‌های عمدتا پتروشیمی نیز به کاهش قیمت خود ادامه دادند و تاثیر کاهنده روی شاخص کل داشتند که از جمله آن می‌توان به پتروشیمی جم، پتروشیمی فجر، پتروشیمی نوین و پتروشیمی فناوران اشاره کرد.

 
امروز در گروه فلزات اساسی عمده نمادها با افزایش قیمت روبرو شدند و این افزایش برای بیشتر نمادها کمتر از سه درصد بود. در گروه محصولات شیمیایی روند تغییر قیمت‌ها اکثرا کمتر از سه درصد بود.

 
در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز نمادهایی همچون چرخشگر، نیرو محرکه، تولید محور خودرو، محورسازان ایران خودرو، مهرکام پارس و گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو با افزایش قیمت بیش از چهار درصد مواجه شدند. غیر از این نمادها، عمدتا یا با کاهش قیمت مواجه شدند یا رشد اندکی را تجربه کردند.

 
ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۲۶۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم ۹۵۰ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. سایت شرکت مدیریت فناوری بورس تهران امروز برای مدتی از دسترس فعالان بازار سرمایه خارج شد و در پیام‌های ناظر نیز فعلا اطلاعیه‌ای درباره این اختلال قید نشده است.

 
آیفکس نیز امروز با رشد اندک ۰.۱۹ واحدی مواجه شد و در تراز ۱۲۳۰.۶۷ ایستاد. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۸۸ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۶۶۴ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.