امتیاز مثبت
۰
عدم تحقق وعده مسئولان در برگزاری سه مجمع پست بانک و پابرجا بودن ابهامات
ابهامات پابرجاي پست بانك
يکشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۲۰
کد مطلب: 26327
 
یک سهامدار جزء پست بانک به عدم تحقق وعده های مسئولان در برگزاری سه مجمع و پابرجا بودن ابهامات اعتراض کرد و خواهان رسیدگی به وضعیت این شرکت بورسی مشمول اصل 44 شد.
عدم تحقق وعده مسئولان در برگزاری سه مجمع پست بانک و پابرجا بودن ابهامات
 
اقتصاد ايران آنلاين-با اعلام پیش بینی سود ۱۳ تومانی هرسهم پست بانک برای سال مالی جاری و افزایش دامنه حاشیه های این شرکت مشمول اصل ۴۴ (مانند عدم برگزاری مجمع سالانه دوسال مالی ۸۹ و ۹۰ و زیان سهامداران)، یک سهامدار جزء این شرکت در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی فارس نکاتی را مطرح و مراتب اعتراض خود و سایر سهامداران را اعلام کرد.

در این رابطه تلاش شد تا با مدیرعامل این شرکت یعنی محبیان عراقی موارد مطرح شده در میان گذاشته شود تا پاسخی به اعتراض های سهامداران داده شود اما به رغم چند تماس تلفنی ،چنین امکانی فراهم نشد ولی پیگیری های فارس ادامه خواهد داشت.

*مجمعی که قانون را نادیده گرفت و قولی هایی که عملی نشد

ابراهیم نعمت زاده با اشاره به مجمع فوق العاده ۲۶ مرداد پست بانک (برای انتخاب اعضاء هیئت مدیره) که در زمان عجیب ساعت ۷ صبح و بدون امکان حضور خبرنگاران برگزار شد ،اظهار داشت: بر خلاف نامه ارسالی معاون اول رئیس جمهور به مجلس مبنی بر اداره مجمع توسط وزارت ارتباطات، شاهد قرار گرفتن معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد بر ریاست مجمع بودیم. با این عمل کاملا مشخص بود که این بار هم نه تنها قانون بلکه کد خدا منشی منجر به برگزاری این مجمع شده و اگر شکی بود با توجیهات مکرر ایشان در مورد نقض مکرر قانون توسط این شرکت، دیگر یقین بدست اوردیم.

وی ادامه داد: در آن مجمع مواردی بیان شد که به مزاج مسئولان این بانک خوش آمد و رسانه ای شد ولی آنچه برای جامعه سهامداری مهم بود مخفی ماند. بعنوان مثال اقای ابوالحسنی بیان داشت بنده قول میدهم حداکثر تا ۲ ماه آینده سه مجمع پست بانک برگزار شود. یعنی مجمع ۸۹ و ۹۰ جهت تقسیم سود و اعلام خبرهای خوش در مورد پست بانک و مجمع افزایش سرمایه جهت رساندن سرمایه به حد قانونی ۴۰۰ میلیارد تومان.

این سهامدار خاطر نشان کرد:ایشان حتی خطاب به مدیرعامل پست بانک گفتند از دوستان خواستیم دیگر مصاحبه نکنند. آیا سهامداران تا حالا از بنده مصاحبه ای دیدند که قول دهم و اجرا نکنم؟ بنابراین اکنون قول برگزاری سه مجمع را می دهم.

*آیا امکان برگزاری سه مجمع در یک ماه وجود دارد؟

نعمت زاده ادامه داد: حال سئوال این است که در فاصله حدود یک ماه باقی مانده به اتمام این فرصت، چگونه می خواهند سه مجمع را برگزار کنند؟ درحالیکه هنوز تاریخ مجمع ۸۹ و ۹۰ اعلام نشده و گزارش توجیهی جهت افزایش سرمایه ارسال نشده است. از طرفی آقای ابوالحسنی زمانی که این قول را می داد آیا نمی دانست از وزارت اقتصاد به بانک مرکزی رفتنی است؟ حال که از وزارت اقتصاد رفته،بهانه ای خوب دست مدیران پست بانک داده تا نبودنش و عدم ثبت هیئت مدیره جدید و عدم تائید حکم ایشان را بهانه ای جهت سردرگمی جامعه سهامداری کنند.

* فقط ۶ میلیارد تومان سود؟

وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت:درحاشیه مجمع فوق العاده، ما تعدادی از سهامداران با یکی از اعضا هیئت مدیره پست بانک صحبت های جالبی داشتیم. وقتی از ایشان در مورد عملکرد سود و زیان شرکت و شایعه سود ۱۶ تومانی سال ۹۰ پرسیدیم ایشان به قاطعیت می گفتند خیر! رقم بسیار بالاتر است و ما در مجمع پیش رو آن را تقسیم می کنیم. اما با انتشار پیش بینی سود هر سهم مالی جاری مشخص شد به ازای هرسهم ۱۳ تومان سود اعلام شده است. یعنی فقط ۶ میلیارد تومان. آن هم برای شرکتی که در سراسر کشور شعبه دارد.

*ابهامات صورت های مالی پست بانک

این سهامدار جزء پست بانک در ادامه گفت: متاسفانه فعالین اقتصادی و جامعه سهامداری بر این نکته متفق القول هستند که در میان بانک های دولتی و شبه دولتی، پست بانک از لحاظ مدیریتی وضعیت مناسبی ندارد. چنانچه نگاهی گذرا به صورت های مالی پر ابهام، فهرست هیئت مدیره و عدم تخصص کافی جهت اداره این بانک، حتی استعفا یکی از اعضا هیئت مدیره و عدم اعلام فرد جدید، انتخاب مدیری که دارای سابقه بانکی نبوده، همگی گواهی بر این ادعاست.

نعمت زاده افزود: یکی از دو ابهام بزرگ که حسابرس توانسته به آن اشاره کند موضوع اخذ وام از دیگر بانک ها با سود ۲۶ الی ۲۸ درصد و تحمیل ۲۸ میلیارد هزینه به بانک است که این عمل غیر قانونی است. آیا نمی شد مبلغ مورد نیاز از محل رسوب وجوه دریافتی یارانه ها توسط روستائیان تامین شود؟ اصلا" چه شد که بانکی با حدود ۱۱ هزار شعبه و باجه به کمبود نقدینگی دچار شده است؟

وی خاطر نشان کرد: در بند ۴ گزارش حسابرس مبلغ ۳۲ میلیارد تومان برداشت از حسابهای پست بانک توسط دولت آورده شده که در صورت برگشت به بانک هیچ گونه پیش بینی جهت تصحیح صورت های مالی نشده است. این درحالی است که به طور شفاهی از یکی از مدیران پست بانک شنیدم که دادگاه به نفع پست بانک رای داده و بزودی پول به حساب شرکت بر می گردد. بنابراین اگر فقط همین رقم ۲۸ میلیارد و ۳۲ میلیارد تومان را حساب کنیم می بینیم به ازای هر سهم ۱۰۶ تومان به حق سهامدار اجحاف شده است.

نعمت زاده با اشاره به اینکه معاون وقت وزیر اقتصاد در مجمع اعلام کرده تنها حدود ۵ الی ۵.۳ درصد از سهام پست بانک در بورس عرضه شده ، اعلام کرد: این ابهام بزرگ برای ما سهامداران که فکر می کردیم ۱۱ درصد سهام در بورس عرضه شده، بوجود امد که این همه قانون شکنی و زیر سئوال بردن نظام اقتصادی کشور به خاطر این ۵ درصد بود؟ پس در مورد مابقی سهام چه می کنند؟ درچه قیمتی حاضر به فروش آن هستند؟

* چند نکته در مورد ترکیب سهامداری

وی در بخش پایانی اظهارات خود به ترکیب سهامداری پست بانک اشاره کرد و گفت: طبقه بررسی ها ،یکی از سهامداران حقوقی و عمده نه تنها از ترکیب سهامداری پست بانک خارج نشده بلکه ۳ درصد از سهام خود را به علت محدودیت های قانونی به سه کد زیر مجموعه خود انتقال داده است. از طرف دیگر حدود ۱۰ میلیون سهم دیگر توسط چند شرکت و کد خاص خریداری شده که بدون توجه به صورت های مالی پر ابهام، تا زمان برگزاری مجامع و افزایش سرمایه و مشخص شدن قیمت عرضه مابقی سهام، فروشنده نیستند.

نعمت زاده در خاتمه گفت: لذا بدون دادن هر گونه پیشنهاد خرید و فروش سهم، به سایر سهامداران جزء توصیه صبوری و گرفتن تصمیم درست دارم. ممکن است ارایه این گزارش دامی جهت خرید سهام در نازلترین قیمت ممکن باشد؛ اما ما سهامداران به ارزندگی سهام پست بانک ایمان داریم و از همه مسئولان کشور می خواهیم نسبت به رفع ابهامات و تعیین تکلیف مجامع و مدیریت پست بانک اقدام کنند.