امتیاز مثبت
۰
رئیس سازمان خصوصی‌سازی :
احتمال واگذاری استقلال و پرسپولیس تا پایان سال جاری/اعلام آمادگی دو مشتری برای خرید بلوک جنجالی فولاد خوزستان
جمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۰۱
کد مطلب: 139595
 
وی در واکنش به این سؤال که تکلیف واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به کجا انجامید؟ توضیح داد: در پی کسب نتایج بسیار مطلوبی که برای این دو باشگاه فراهم و دو ورزشگاه به پرسپولیس و استقلال منتقل شد، زمینه واگذاری این دو باشگاه پرطرفدار فراهم شده است تا طی سال جاری بخشی از سهام آن‌ها واگذار شود
احتمال واگذاری استقلال و پرسپولیس تا پایان سال جاری/اعلام آمادگی دو مشتری برای خرید بلوک جنجالی فولاد خوزستان
 
اقتصادایران آنلاین:رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اعلام آخرین واگذاری‌ها طی سال جاری از عرضه اولیه ۵ درصد سهام پالایشگاه لاوان در دوشنبه جاری به عنوان پنجمین شرکت مشمول اصل ۴۴ فرابورسی خبر داد.

به گزارش اقتصادایران آنلاین (eghtesadeiranonline.com)محمدرحیم احمد‌وند درگفت‌وگو با فارس،آخرین وضعیت واگذاری خرد و بلوکی سهام شرکت‌های دولتی در بورس و فرابورس طی سال جاری را اعلام کرد و از رفع مشکل عرضه بلوک ۱۴ درصدی بانک صادرات، نبود نگرانی برای بدهی فولادخوزستان و حضور یکی دو مشتری برای آن، تلاش برای عرضه سهام دو باشگاه پرسپولیس و استقلال ،برنامه عرضه ۵ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس در بهمن و سایر عرضه‌ها خبر داد.

دوشنبه جاری ؛عرضه اولیه پنجمین شرکت اصل ۴۴ فرابورسی
وی با اشاره به ارائه اطلاعات لازم پالایشگاه لاوان به سازمان بورس و آماده شدن همه مراحل برای واگذاری این شرکت ۱۱۴ میلیارد تومانی خاطرنشان کرد: با توجه به نهایی شدن سپرده‌گذاری سهام این شرکت مشمول اصل ۴۴ در سپرده‌گذاری مرکزی و با هماهنگی مسئولان سازمان بورس و شرکت فرابورس، مقرر شده دوشنبه جاری ۱۶ بهمن ماه ۵ درصد از سهام آن در فرابورس عرضه شود.

وی ادامه داد:این عرضه شامل بیش از۵۷ میلیون سهم پالایشگاه لاوان است که توسط سازمان خصوصی‌سازی و به وکالت از سهامداران عمده در بازار دوم فرا بورس عرضه می‌شود.این شرکت بعد از شرکت‌های ذوب آهن، بالاست و پالایشگاه‌های شیراز و تهران، پنجمین شرکت مشمول اصل ۴۴ حاضر در فرابورس خواهد بود .

برنامه عرضه ۵ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس در بهمن
این مقام مسئول با اشاره به برنامه عرضه ۵ درصد سهام هلدینگ خلیج فارس در بهمن ماه خاطر نشان کرد: در حالی موضوع ثبت افزایش سرمایه این شرکت بزرگ مشمول اصل ۴۴ از ۶ میلیارد به بیش از ۲.۴ هزار میلیارد تومان مراحل نهایی را طی می کند که فردا شنبه مجمعی برای تصویب صورت های مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۱ برگزار می شود تا آخرین مرحله برای درج نام آن در بورس برداشته شود.

احمدوند ادامه داد: به این ترتیب با درج نام این شرکت ، ۵ درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس به عنوان بزرگترین واگذاری تاریخ خصوصی سازی کشور تا دهه سوم بهمن عرضه می شود. در این رابطه علاوه بر تهیه گزارش هایی برای قیمت گذاری منطقی سهام آن ، دو شرکت تامین سرمایه هم در فرایند قیمت گذاری نقش دارند تا واگذاری این هلدینگ بزرگ به بهترین نحو ممکن انجام شود.

وی با اعلام تخصیص ۴۰ درصد سهام هلدینگ به سهام عدالت، افزود:درحالی تاکنون بابت رد دیون دولت۴۲ درصد سهام این شرکت مشمول اصل ۴۴ به بانک های ملت، سپه، رفاه،ملی و پست‌بانک تخصیص داده شده که طبق قانون، این درصد از واگذاری بعد از کشف قیمت هر سهم هلدینگ خلیج فارس در بورس عرضه می شود تا درصورت معامله،منابع حاصله به بانک های فوق داده شود.بقیه منابع حاصل از فروش نیز بابت مطالبات صندوق بازنشستگی نفت و تامین اجتماعی و پیمانکاران دستگاه های اجرایی اختصاص یافته است.

رفع مشکل عرضه بلوک ۵ درصدی بانک صادرات
معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به این سؤال فارس که با توجه به اعلام عدم عرضه بلوک ۵ درصدی بانک صادرات در ۱۴ بهمن توسط شرکت بورس، تکلیف این عرضه چه خواهد شد؟ پاسخ داد: مشکل عدم عرضه بلوک فوق در روز مقرر ناشی از دو کد بودن عرضه سهام بود که باید از طرف دولت و شرکت ماهی دشت انجام می شد.

احمدوند ادامه داد:دراین رابطه اقداماتی انجام و بعد از نامه‌نگاری‌هایی این مشکل برطرف شد تا طی روزهای آینده با هماهنگی شرکت بورس زمینه عرضه بیش از یک میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۳۰۷ هزار سهم بانک صادرات در بازار اول معاملات فراهم شود.

به گفته وی طبق مصوبه ۹ دی هیئت واگذاری، قیمت هر سهم این بلوک براساس قیمت تابلوی بورس در روز عرضه بعلاوه ۵ درصد به شرط آنکه از ۱۰۵ تومان کمتر نباشد با شرایط ۲۵ درصد نقد و باقی اقساط ۲.۵ ساله تعیین شده است.

عرضه بلوک ۵۶ درصدی ذوب آهن در ۲۳ بهمن
احمد‌وند در بخش دیگری از اظهارات خود خاطرنشان کرد:طبق هماهنگی‌های بعمل آمده مقرر شده بلوک ۵۶ درصدی ذوب آهن هم در روز دوشنبه ۲۳ بهمن ماه عرضه شود.این بلوک شامل بیش از ۴ میلیارد و ۴۰۶ هزار و ۳۰۷ سهم است که در بازار دوم فرا بورس و براساس قیمت بسته شدن سهم در روز قبل از عرضه بعلاوه ۵۰ درصد به شرط آنکه از ۴ هزار و ۹۸۲ ریال کمتر نباشد عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: این عرضه به صورت یکجا و با ۳۰ درصد نقد و باقی اقساط ۴ ساله تعیین شده که سازمان خصوصی‌سازی به وکالت از ایمیدرو این بلوک را در بازار دوم فرا بورس عرضه خواهد کرد.

رفع نگرانی برای بدهی فولاد اکسین به فولاد خوزستان
احمد‌وند در واکنش به این سؤال که با توجه به برنامه سازمان خصوصی‌سزی برای واگذاری مجدد ۵۰.۵ درصد فولاد خوزستان آیا موضوع بدهی ۲۵۰ میلیون یورویی فولاد اکسین خوزستان برطرف شده یا خیر؟ خاطرنشان کرد: در پی برگزاری جلساتی با مسئولان دو شرکت فولادخوزستان و فولاداکسین خوزستان و بانک صادرات ، مسئولان فولاد اکسین خوزستان اعلام کردند که حاضرند همه تضمین‌ها را بدهند.این شرکت درحالی چند قسط ازاین بدهی را پرداخت کرده که دارایی‌های آن دراختیار فولادخوزستان بوده و از این بابت نگرانی نیست .از سوی
دیگر فولاد اکسین خوزستان هم قادر به پرداخت اقساط و تسهیلات است.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این موارد مدیران بانک صادرات هم خواهان دریافت تضمین‌هایی برای اطمینان بخشی به مشتریان بلوک فولاد خوزستان بودند. با این اوصاف از نظر ما هیچ نگرانی برای معامله بلوک مدیریتی فولاد خوزستان وجود ندارد و این بلوک طی روزهای آینده آگهی خواهد شد.

احمد‌وند خاطرنشان کرد: تاکنون یکی دو مشتری برای خرید بلوک ۵۰.۵ درصدی فولاد خوزستان اعلام آمادگی کرده‌اند و در این رابطه سعی خواهد شد جلسه معارفه‌ای برای آن برگزار شود.

واگذاری بورسی ،فرابورسی و مزایده ایی چند شرکت
وی در بخش دیگری از اظهارات خود به برنامه واگذاری سایر شرکت‌ها دربورس و فرا ورس و فروش مزایده ایی اشاره کرد و گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده بلوک ۸۷ درصدی حمل و نقل خلیج فارس در بورس، بلوک ۲۷.۲۷ درصدی پتروشیمی باختر به ارزش ۱.۶ هزار میلیارد تومان، ۱۰۰ درصد دو نیروگاه صوفیان و نیروگاه یزد به همراه مدیریت تولید نیروگاه برق یزد، ۳۹.۹۹ درصد آلومینیوم گسترش گام آفرین، ۱۰۰ درصد دو نیروگاه چابهار و نیروگاه سلطانیه زنجان به همراه ۴۰ درصد مدیریت تولید برق زنجان ، ۴۰ درصد صنایع نیرو گسترش کردستان و ۱۹.۹ درصد فناوران سنگ دانه پارس بصورت عرضه در فرابورس یا مزایده‌ای انجام خواهد شد.

آخرین وضعیت واگذاری استقلال و پرسپولیس
وی در واکنش به این سؤال که تکلیف واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به کجا انجامید؟ توضیح داد: در پی کسب نتایج بسیار مطلوبی که برای این دو باشگاه فراهم و دو ورزشگاه به پرسپولیس و استقلال منتقل شد، زمینه واگذاری این دو باشگاه پرطرفدار فراهم شده است تا طی سال جاری بخشی از سهام آن‌ها واگذار شود.

احمد‌وند در خاتمه گفت: درحال حاضر پیشنهاداتی برای نحوه عرضه آن مانند واگذاری بلوکی دو باشگاه در قالب‌های ۵ و ۱۰ درصدی مطرح شده که باید بعد از کسب نتایج از برگزاری جلسه با مدیران دو باشگاه فوق هیات واگذاری در مورد چند و چون واگذاری این دو باشگاه تصمیم‌گیری کنند.