امتیاز مثبت
۰
بورس تهران بعد از دو هفته کاهشی شد
يکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۷
کد مطلب: 334354
 
بورس تهران امروز بعد از حدود دو هفته شاهد کاهش قیمت سهم‌ها بود، اما سهم‌های کوچکی مانند قندی‌ها توانستند در فضایی ابهام و تردید رشد داشته باشند.
به گزارش ایسنا، در چند روز گذشته با اتفاقات غیر اقتصادی که در بازار سرمایه تاثیر گذار بود و تعیین مهلت ۱۸۰ روزه برای برگرداندن تحریم‌های ارزی و شبکه بانکی و قطع ارتباط بانک‌ها با شبکه سوئیفت سرمایه‌گذاران بورسی بیش از پیش با احتیاط اقدام به معامله می‌کنند. تصمیمات اروپا درباره حضور ایران در شبکه سوییفت می‌تواند موضوعی باشد که در تصمیم درباره آینده برجام تاثیر بسزایی داشته باشد، به هر صورت خروج بانک‌های ایرانی از سوئیفت خود در ایجاد روابط کارگزاری و حفظ آن اثرگذار خواهد بود. چرا که تعدادی از شرکت های بورسی برای صادرات و واردات مواد اولیه به داد و ستد ارز با کشور های دیگر نیاز دارند و در صورت اخلال این موضوع بورس در شرایط جدیدی قرار خواهد گرفت.

 
آن طور که اروپا اعلام کرده در توافق برجام می ماند اما آن ها باید شرایطی را ایجاد کنند که ایران مطمئن باشد این توافق یک توافق پایدار خواهد بود و تحت تاثیر خروج ترامپ از برجام قرار نمی گیرد.

 
از دو هفته گذشته بورس تهران به مدار مثبت برگشت و توانست کانال ۹۵ هزار واحدی را حفظ کند، اما امروز روند قیمت‌ها بار دیگر کاهشی شد. یکی از دلایل رشد قیمت ها در هفته های گذشته بیشتر به دلیل کاهش ابهامات در زمینه برجام بود از طرفی طی روزهای گذشته در برخی از مقاطع شاهد فروش حقیقی ها و خرید حقوقی ها بودیم. این یعنی حقوقی ها در کف قیمت اقدام به خرید می کردند و در عین حال بازار را سبز نگه می داشتند. اما مشخص نیست که این روند تا کجا ادامه داشته باشد.

 
امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران با ۱۵۳ واحد افت در تراز ۹۵ هزار و ۶۴۰ واحدی قرار گرفت. همچنین شاخص کل هم‌وزن با ۶.۷ واحد افت تا رقم ۱۷ هزار و ۳۶۵ پایین آمد. شاخص آزاد شناور نیز با افت ۹۲ واحدی همراه شد و به رقم ۱۰۴ هزار و ۵۵۷ رسید. در عین حال شاخص بازار اول و بازار دوم ۴۰ و ۶۹۶ واحد کاهش را تجربه کردند.

 
پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی جم، معدنی و صنعتی گل گهر هر یک به ترتیب ۱۰۷، ۶۱ و ۵۰ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشتند، اما در طرف مقابل معدنی و صنعتی چادرملو، توسعه معادن و فلزات و نفت و گاز و پتروشیمی تامین به ترتیب هر یک با ۴۸، ۴۳ و ۲۹ واحد تاثیر افزاینده سعی کردند نماگرهای بازار را به سمت بالا هدایت کنند.

 
در گروه خودرو و ساخت قطعات، تعداد کمی از سهم‌ها با رشد قیمت مواجه شده‌اند و اکثریت روند کاهشی را ادامه دادند. در این گروه ۱۳۶ میلیون سهم به ارزش نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

 
در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز بیش از نیمی از سهم‌ها با کاهش قیمت مواجه شدند. در این گروه ۴۰ میلیون سهم به ارزش حدود ۱۰ میلیارد تومان دست به دست شد.

 
از دیگر گروه‌هایی که با کاهش قیمت همراه بودند، فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای بود. در این گروه پالایش نفت شیراز، نفت ایرانول، نفت پاسارگاد، نفت سپاهان، پالایش نفت تبریز، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران و پالایش نفت بندرعباس، نسبت به روز گذشته افت قیمت داشتند. تعداد بیشتر این سهم‌ها نوسان قیمت کمتر از یک درصد را تجربه کردند.

 
در عین حال که امروز وضعیت بازار روند کاهشی را تجربه می‌کرد، گروه قند و شکر، مخالف با این جریان با رشد قیمت همراه شدند.

 
ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۲۳۱ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۳۷ میلیون سهم و اوراق مالی بود.

 
آیفکس نیز با افت ۵.۵۸ واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۱۰۷ پایین آمد. ارزش معاملات فرابورس ایران تا رقم ۲۰۴ میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات به رقم ۳۱۱ میلیون سهم و اوراق مالی رسید.