امتیاز مثبت
۰
هشدار بانک مرکزی به سپرده گذاران
سه شنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۰
کد مطلب: 298463
 
صدور گواهی سپرده در قبال خرید املاک و مستغلات مشتریان توسط نهادهای پولی فاقد مجوز غیرقانونی است.
به گزارش صدا و سیما، برخی نهادهای پولی فاقد مجوز از بانک مرکزی، نظیر تعدادی از تعاونی‌های اعتبار موسوم به موسسات مالی و اعتباری، اقدام به صدور گواهی سپرده در قبال خرید املاک و مستغلات مشتریان می کنند.

 
بدین منظور نهادهای مذکور اموال مشتریان را بعضاً با قیمتی بیش از ارزش متعارف خریداری کرده و در ازای بهای اموال خریداری شده نسبت به صدور گواهی سپرده با نرخ‌هایی بیش از سقف سود علی‌الحساب اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام می‌کنند.

 
این اقدام با قانون عملیات بانکی بدون ربا (بهره) و سایر مقررات موضوعه، مغایر بوده زیرا که افتتاح حساب سپرده یا صدور گواهی سپرده در نظام بانکی کشور بایستی در قبال دریافت وجه نقد از مشتریان صورت گیرد.

 
به نظر می‌رسد که انجام چنین اقداماتی در این نهادها، به دلیل مشکلات نقدینگی آنها یا انجام عملیات متقلبانه باشد که در هر صورت به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیست و مسئولیت عواقب ناشی از این امر مستقیماً به عهده نهادهای یاد شده و دارندگان اینگونه گواهی‌های سپرده خواهد بود.

 
از هموطنان ارجمند درخواست می‌شود ضمن حفظ هوشمندی، از فروش املاک و مستغلات خود به چنین نهادهایی خودداری کنند و منابع مالی خود را با مخاطره جدی مواجه نکنند.