امتیاز مثبت
۰
مهدی پازوکی بیان کرد
دلایل استیضاح مجلس افکار عمومی را نیز اقناع نمی کند
يکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۳
کد مطلب: 331861
 
دلایل استیضاح مجلس افکار عمومی را نیز اقناع نمی کند
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، مهدی پازوکی، کارشناس و تحلیلگر اقتصادی عملکرد سه وزیر کشاورزی، تعاون و راه را مثبت ارزیابی می کند و با تاکید بر اینکه دلایل مجلس برای استیضاح باید کارشناسی باشد می گوید برخی نمایندگان به دنبال منافع شخصی هستند و مقاومت سه وزیر در مقابل فساد و رانت را نقطه قوت آنها عنوان می کند. 

 
عملکرد رضایت بخش حجتی


وی با اشاره به خصوصیات مثبت وزیر جهاد کشاورزی  به پایگاه اطلاع رسانی دولت می گوید:  آقای حجتی یکی از بااخلاق ترین؛ مدیری توانمند، جهادگر و دارای سلامت اداری است. ایشان  شخصی است که به کسی رانت و باج نمی دهد و به نظر می رسد بخشی از کسانی که منافع شخصی شان در خطر قرار گرفته است جو سیاسی بر علیه ایشان راه انداخته اند. پازوکی می گوید:  آقای حجتی بهترین وزیر پس از انقلاب در کشورمان هستند. وزیری کاردان و کاربلد که سوابق متعدد اجرایی از سطح استان تا وزارتخانه دارند.


این تحلیلگر اقتصاد سیاسی با اشاره به اینکه این وزیر در ۶ ماه گذشته از مجلس رای اعتماد  گرفته است می گوید: مجلس باید با دلایل کارشناسی وزرا را مورد سوال قرار دهد و اگر کاری در این مدت انجام شده که مطابق با نظر برخی نمایندگان نبوده است باید کارشناسی و با در نظر گرفتن شرایط آن وزارتخانه مورد بررسی قرار گیرد و به صورت شفاف برای مردم عنوان شود، اما در حال حاضر دلایل به گونه ای است  که افکار عمومی نیز در این شرایط اقناع نمی شوند.

 
تشکل های کارگری نیز  از ربیعی حمایت می کنند


پازوکی در بخش دیگری از صحبت های خود به استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرده و می گوید:  متاسفانه برخی نمایندگان به دنبال کسب منفعت و منافع شخصی هستند و وزارت تعاون نیز با توجه به اینکه دارای بنگاه های زیاد در زیرمجموعه خود است مورد توجه قرار گرفته است. متاسفانه شاهد برخی منفعت طلبی ها توسط برخی نمایندگان هستیم   این در حالی است که نماینده باید قانون بنویسد و بر اجرای آن نظارت کند. 


وی می گوید: آقای ربیعی نیز با رانت و پارتی بازی مخالف است و انسانی سلامت و کاردان است. وزیر رفاه به مشکلات جامعه کارگری واقف و در جهت رفع آن است و جالب اینکه تشکل های کارگری از ایشان حمایت می کنند.


تاکید ایشان در تامین اجتماعی استفاده از افراد کاردان و کاربلد است و هیچ توصیه ای بر خلاف این مساله را نمی پذیرند و در این شرایط اگر بخواهد فشاری از جانب نماینده ای به وزیر وارد شود و در مقابل وزیر از آن امتناع کند، این یک امتیاز برای وزیر محسوب می شود و قابل تحسین است.

 
پازوکی به رای اعتمادی که مجلس به تازگی به این وزیر داده است اشاره می کند و می گوید: آقای ربیعی در ۶ ماه گذشته از مجلس رای اعتماد گرفته است و اگر مشکلاتی به دستگاه های زیر مجموعه مدیریت ایشان وارد است اولا ریشه در مشکلات قبلی دارند که عموما بنگاه های دارای مشکلات زیاد بوده اند و مورد دیگر اینکه باید افراد خاطی در این زمینه پاسخگو و مورد سوال قرار گیرند و نه شخص وزیر.

 
وی می گوید: در این شرایط و با توجه به اینکه در شرایط فعلی وزیری بهتر از ایشان وجود ندارد این استیضاح کارشناسی نیست. آقای ربیعی مخالف سرسخت رانت است و اگر یک ریال مدرکی مبنی بر اینکه ایشان اموال بیت المال را مورد سوء استفاده قرار داده اند وجود داشته باشند بنده بر استیضاح نمایندگان سر تعظیم فرو می آورم. آنچه در این باره از مجلس انتظار می رود توجه و نظارت بیشتر بر افرادی است که بیت المال را مورد نشانه قرار داده اند.

 
رد پای منافع شخصی در استیضاح آخوندی


این تحلیلگر اقتصاد سیاسی در خصوص استیضاح وزیر راه و شهرسازی نیز می گوید: اگرچه سوال و استیضاح حق نمایندگان است اما باید این مساله با بررسی همه جانبه باشد.  یکی از مهمترین مواردی که در خصوص دلایل استیضاح وزیر راه عنوان شده است موضوع سقوط هواپیمای ای تی آر بازمی گردد و در این شرایط  این مساله با توجه به اینکه هنوز اطلاعات جعبه سیاه و نتایج بررسی از آن مشخص نشده است با دلایل محکمی همراه نبوده است و در واقع بعد از بررسی نهایی این شخص خاطی است که باید مورد سوال و در نهایت مجازات قرار گیرد. البته در این شرایط عذرخواهی مسئولان ضروری و باعث کاهش آلام خانواده های داغدار می شود. وزیر راه نیز فردی است که بارها نشان داده است که به افکار عمومی و حقوق شهروندی احترام می گذارد. آقای آخوندی اهل بده بستان نیست و هزینه کارش این استیضاح است. وی در ادامه می گوید: اگر حجم کار وزارت راه و مسکن زیاد است این مساله باید با مساعدت مجلس همراه باشد  تا وزارت راه و مسکن از همدیگر تفکیک شود. 


پازوکی با بیان اینکه برای بررسی کارنامه هر وزارتخانه باید مجموع شرایط را در نظر گرفت و سوالات را کارشناسی و با دلایل غیرسیاسی دنبال کرد می گوید:  زمانی می توان عملکرد مجلس را در خصوص استیضاح وزرا قابل دفاع و کارشناسی عنوان کرد که خود مجلس اهتمام جدی به بودجه خود و  اصلاح روندهای اشتباه خود داشته باشد.