امتیاز مثبت
۰
بررسی وضعیت بازار سرمایه در سال 96 و چشم انداز سال آینده
سهامداران 27 درصد سود کردند
شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
کد مطلب: 332086
 
بازار سرمایه در سال 96 روزهای معاملاتی نسبتا آرامی را پشت سرگذاشت . شاخص بورس که در ابتدای امسال 78 هزار واحد بود، با افزایش 18 هزار واحدی به کانال 95 هزار واحد رسید. عوامل چهارگانه تاثیرگذار در شاخص بورس کشور که شامل سیاست خارجی، اقتصاد جهانی، نرخ ارز، سیاست های پولی و ارزش گذاری سهام می شود دست به دست داد تا سوددهی سهامداران را به 27 درصد برساند تا بر این اساس بعد از سوددهی 33 درصدی بازار سکه و یورو، این بازار دومین بازار سودده کشوردر سال جاری باشد.
سهامداران 27 درصد سود کردند
 
به گزارش اقتصاد ایران آنلاین، در سال 96 بازده بازارها مدام دچار تغییر شد و این عمدتا ناشی از افزایش سرعت حرکت و چرخش پول بین بازارها بود. هرچه به پایان سال نزدیک تر شدیم بازارها دچار نوسان های زیادتری شدند. بر اساس گزارش بانک مرکزی در سال 96، بازار سکه بهار آزادی 33 درصد، یورو 22، دلار 20، مسکن 24، صندوق های سرمایه گذاری 22، اجاره خانه 22، سپرده بانکی 20 و بورس 27 درصد بازدهی داشته است. 

 
 تاثیر عوامل چهار گانه بر شاخص بورس

به طور کلی یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در بازار سرمایه کشورمان به رویدادهای سیاسی و سیاست های خارجی کشورمان بازمی گردد. هرچند موضع گیری های رئیس جمهوری آمریکا در خصوص آینده برجام تاثیراتی در بازار سرمایه کشورمان داشت، اما این تاثیرات در واقع کوتاه مدت بود و روند کلی معاملات بورس را در طولانی مدت منفی نکرد. 


از سویی دیگر افزایش قیمت های جهانی نیز باعث شد تا بسیاری از شرکت های بورسی با سوددهی رو به رو باشند و از آنجایی که بسیاری از آنها صادرات مواد خام انجام می دهند بنابراین این وضعیت باعث بهبود وضعیت آنها شد. به خصوص اینکه بازار نفت نیز با تصمیم اوپکی ها روند مثبتی در سال جاری داشت و قیمت ها حدود 60 تا 70 دلار بود و این مساله نیز بر بهبود وضعیت شاخص تاثیرگذار بود.


از سویی دیگر نرخ ارز به عنوان مولفه ای تاثیرگذار بر بورس با افزایش رو به رو بود و این مساله باعث سودآوری بسیاری از شرکت های بورسی در سال 96 شد.  سیاست های پولی به عنوان یکی دیگر از مولفه های تاثیرگذار بر شاخص بورس است و با توجه به سیاست های بانک مرکزی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی وضعیت بازار سرمایه در شرایط مثبتی قرار گرفت. با کاهش نرخ سود بانکی از شهریور ماه روند معانلات بازار سرمایه مثبت شد و نقدینگی قابل توجهی از بازار پول به بازار سرمایه کوچ کرد. 

 
 چشم انداز مثبت بازار سرمایه در سال 97

بسیاری از کارشناسان با توجه به پیش بینی افزایش تورم در سال آینده وضعیت بازار بورس را در سال 97 مثبت ارزیابی می کنند. هرچند افزایش نرخ تورم به عنوان شاخصی منفی در اقتصاد کشور است، اما این شاخص باعث بهبود روند معاملات در بورس می شود. بسیاری از کارشناسان بورس پیش بینی می کنند تا روند بازار سرمایه در سال آینده روندی مثبت باشد. به گفته برخی از آنها امکان افزایش نرخ شاخص به 135 هزار واحد نیز دور از ذهن نیست. 


یکی از کارشناسان بورس با اشاره به روند افزایشی نرخ شاخص بورس در سال آینده گفت: «پیش بینی می شود شاخص کل بورس تهران از مهر ماه سال آینده روند رو به رشدش را از سر بگیرد.»

وی گفت: «روند رشد در بازار سهام کشور عمدتا با رشد سهام بنیادی آغاز می شود و بعد از آن به کل بازار سرایت می کند در واقع بعد از استراحت سرمایه های بزرگ، کلیت بازار وارد دوره رشد می شود.»

وی در ادامه افزود: «تحلیل من این است که دلار و کالاهای جهانی یک روند اصلاحی داشته باشند، به این معنا که شاخص ما اطلاح قیمتی داشته باشد تا مهر ماه سال 97، یعنی فصل مجامع سپری شود و دوباره به سمت شرایط بازار در سال 80 تا 82 بازگردیم.»


کارشناسان با اشاره به ثبات سیاست های خارجی ایران و تاثیرگذاری کم برجام در شرایط فعلی بر بورس می گویند: «در صورت ادامه این شرایط در سال آینده این مولفه تاثیر زیادی بر شاخص بورس نخواهد گذاشت. »


آنها در خصوص تاثیر گذاری اقتصاد جهانی بر بازار سرمایه کشور در سال آینده و با بیان اینکه در سال 96  شاهد ثبات قیمت ها در سطوح بالا بودیم معتقدند این وضعیت در سال آینده متلاطم با برآیند کاهش نسبی است و تاثیر  رکودی بر بازار خواهد داشت. 


کارشناسان بازار سرمایه   در خصوص تاثیرگذاری نرخ ارز نیز می گویند روند افزایشی نرخ دلار در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و برخی معتقدند نرخ دلار در سال آینده به 5 هزار و 600 تومان نیز می رسد که به گفته آنها در این صورت این نرخ باعث رونق بازار سرمایه می شود. نرخ دلار در حال حاضر در کانال 4 هزار و 800 تومانی قرار دارد.


 سیاست های پولی نیز از دیگر مولفه هایی است که در خصوص پیش بینی وضعیت بورس در سال آینده مورد توجه قرار گرفته است. نرخ سود بانکی در حال حاضر 15 درصد است. این در شرایطی است که به تازگی بانک مرکزی با انتشار اوراق گواهی سیگنال سود 20 درصدی به بازار وارد کرده است و در این شرایط و در صورت بالا ماندن نرخ سود بانکی شاهد رکود در بازار بورس خواهیم بود.