امتیاز مثبت
۰
جزئیات تورم دهک‌های درآمدی در آذرماه
تورم دهک اول ۱.۴ درصد بیش‌تر از دهک دهم
دوشنبه ۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۳
کد مطلب: 328883
 
تورم دهک اول ۱.۴ درصد بیش‌تر از دهک دهم
 
معاون مرکز آمار ایران با بیان اینکه از این پس تورم دهک‌ها هم توسط مرکز آمار ایران اعلام می‌شود بیان کرد: تورم دهک اول ۷.۴ درصد و تورم دهک دهم ۸.۸ درصد بوده است.
 
 جواد حسین زاده در نشست خبری امروز چهارم دی ماه، گفت: دو دستاورد بزرگ در مرکز آمار ایران وجود دارد که آن تغییر سال پایه تورم از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ در  تورم  بوده و همچنین به دست آوردن تورم دهک‌هاست.
 
وی بیان کرد: بر این اساس در اذرماه، تورم کل کشور به عدد هشت درصد رسیده که شهری ۷.۸ درصد و روستایی ۹.۲ درصد بوده است. تورم برای دهک اول جامعه ٨.٨ درصد و برای دهک دهم ۷.۴ درصد بوده است.  
 
معاون مرکز آمار افزود: شاخص قیمت درصد تغییر میانگین موزون قیمت کالا و خدمات در مقایسه با سال پایه است که سال پایه به ۱۳۹۵ تغییر یافته است.
 
او ادامه داد: تورم شهری، روستایی و کل کشور بر اساس سال پایه ۱۳۹۵ محاسبه می‌شود که بر این اساس علت تغییر سال پایه به دلیل تغییر تکنولوژی تولید کالا، حذف برخی اقلام از سبد مصرفی و افزودن برخی دیگر، تغییر در وزن کالاها و مواردی از این دست علت تغییر سال پایه است؛ ضمن اینکه افزایش درامد خانوارها الگوی مصرف را تغییر می دهد و همین امر تغییر سال پایه را رقم می زند.
 
به گزارش ایسنا، وی در ادامه سخنانش درباره تغییر سال پایه هم اظهار کرد: بر مبنای سال پایه‌ی جدید تورم آذر ماه که ۸ درصد اعلام شده بود ۷.۶ درصد محاسبه شده است.