امتیاز مثبت
۰
گامی به سوی نظام مالیاتی نوین
محسن حاجی میرزایی
دوشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۱
کد مطلب: 316831
 
دبیر هیئت دولت با اشاره به آغاز بررسی لایحه اصلاح و دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده در جلسه روز یکشنبه ۲۸ آذر ۹۵ هیات دولت تاکید کرد که این لایحه تحولی مهم در نظام مالیاتی و از مباحث مهم و تاثیر گذار بر جریان کسب و کار و اقتصاد کشور است.
گامی به سوی نظام مالیاتی نوین
 
هیئت دولت از دیروز بررسی لایحه اصلاح و دائمی کردن قانون مالیات بر ارزش افزوده که تحولی مهم در نظام مالیاتی و از مباحث مهم و تاثیر گذار بر جریان کسب و کار و اقتصاد کشور است را آغاز کرد.

 
این لایحه در شرائطی به صحن اصلی دولت رسیده است که از پشتوانه دوسال مطالعات داخلی و تطبیقی در وزارت امور اقتصادی و دارائی و برگزاری بیش از صد جلسه کارشناسی با حضور ذی نفعان متنوع این قانون و مشارکت وسیع کارشناسان در دفتر هئیت دولت و همچنین شانزده جلسه کمیسیون اصلی اقتصاد هیئت وزیران با هدف بررسی دقیق محتوای آن برخوردار بوده است.

 
 در این لایحه به مباحثی از قبیل تعیین دایره شمول قانون، موارد معافیت‌ها، ماخذ و نرخ و نحوه محاسبه، وظائف و تکالیف مودیان و اشخاص ثالث، تخصیص و انتقال و توزیع مالیات و جریمه‌های مالیاتی پرداخته شده است. مالیات سبز با هدف دستیابی به محیط زیستی سالم‌تر و پایدارتر از جمله موضوعات مهمی است که در این لایحه مورد توجه قرار گرفته است و به موجب آن واحدهای تولیدی، صنعتی، معدنی و خدماتی که حد مجاز و استاندارد محیط زیست را رعایت نمی‌کنند بر اساس معیارهائی نظیر شدت، مدت، نوع و مکان آلایندگی مشمول مالیات سبز می‌شوند تا ضمن پرداخت هزینه آلایندگی در قبال سلامت جامعه احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

 
 شمول یا عدم شمول مالیات به مناطق آزاد، مالیات پیمانکاران، نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده طلا و سیگار نیز از جمله مباحث چالشی این لایحه است که در جلسات بعدی دولت در مورد آن‌ها بررسی و تصمیم گیری خواهد شد.


 پایگاه اطلاع رسانی دولت