امتیاز مثبت
۰
نماینده سردشت:
دولت به صورت چکشی مرزها را بسته/ حدود 80 هزار کولبر بیکار شده‌اند
چهارشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۰
کد مطلب: 333238
 
رسول خضری،نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس در مورد بستن معابر کولبری گفت: دولت به صورت چکشی اقدام به بستن معابر مرزی کرده است و این باعث شده الان بین ۷۵تا۸۰هزار کولبر و ۶الی ۷میلیون کسبه شهرهای مرزی عملا بیکار شوند.
دولت به صورت چکشی مرزها را بسته/ حدود 80 هزار کولبر بیکار شده‌اند
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس  با بیان اینکه اینگونه اقدامات، آجر کردن نان مردم است در گفت‌وگو با خبرنگار عصر ایران ادامه داد: زمانی دولت باید معابر کولبری را تعطیل کند که برای مردم این مناطق اشتغال ایجاد کند. در واقع دولت می تواند پول‌هایی را که از معابر مرزی دریافت می کند برای ایجاد کارخانجات و صنایع تبدیلی و‌تکمیلی در این مناطق هزینه کند .

 
خضری با بیان اینکه دولت باید در این مناطق شغل ایمن، استاندارد و سالم ایجاد کند گفت: در واقع دولت هر سال به همان تعدادی که شغل ایجاد می کند از تعداد کولبران می تواند کم کند .

 
وی اضافه کرد:ما از اینکه این گونه مسائل تبدیل به مشکلات امنیتی شود نگرانیم و‌بارها در این زمینه هشدار دادیم.

 
او  با اشاره به نامه دوماه قبل خود به دفتر رهبری خاطر نشان کرد: در نامه بر این موضوع تاکید کردم که این مصوبه دولت اشتباه است و دولت می خواهد جلوی عنایت رهبری برای مرز نشین‌ها را بگیرد.

 
نماینده سردشت و‌ پیرانشهر همچنین در مورد عوارض خروج از مرز زمینی گفت: قشر عظیمی از مردم ما برای ارتزاق و تامین معیشت خود مجبورند به کشورهای همسایه بروند و دولت به جای حمایت از این افراد با تعیین عوارض خروج سنگین عملا آنها را جریمه می کند.

 
وی تصریح کرد: مرزنشینان گاهی اوقات در ماه یکصدهزار تومان هم درآمد ندارند و معلوم نیست ۲۲۰هزار تومان را باید از کجا بیاورد، این موضوع خلاف مصالح ملی است و باید بازنگری شود.

 
خضری با اشاره به طرح دوفوریتی مجلس برای بحث عوارض خروج گفت:هدف ما در این طرح این است که عوارض خروج به سنوات قبل برگردد و برای تامین بار مالی آن نیز بندی ذکر شده است که از مابه تفاوت نرخ ارز پرداخت شود،در واقع دولت به جای اینکه جیب مردم را خالی کند از ما به تفاوت نرخ ارز این کسری را جبران کند.