امتیاز مثبت
۱
گزارشی از وضعیت مردم زلزله زده کرمانشاه در ششمین ماه بعد از حادثه
پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۶
کد مطلب: 333733
 
ماه بعد از زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه حالا ترکیب شهر نمایی است از کانکس، چادر، خانه های نیمه ساز و خانه های تکمیل شده. پس لرزه های هفتگی خاطره تلخ زلزله را تکرار می کند و ترس از زندگی دوباره زیر سقف همچنان در مردم وجود دارد، اما تصویر غالب از مردم این دیار تصویری از ساختن و آبادانی است. مردم ودولت دست به دست هم دادند تا این بار خانه هایی محکم بسازند. دولت بدون تبعیض به هیچ قومیتی تسهیل گر، ناظر و خدمات رسان است و مردم در کنار اقامتگاه های موقت خود آستین ها را بالا زده اند و مشغول ساخت خانه هایشان هستند.
گزارشی از  وضعیت مردم زلزله زده کرمانشاه در ششمین ماه بعد از حادثه
 
 پایگاه اطلاع رسانی دولت در گزارشی نوشت:  هرچند دغدغه ها همچنان وجود دارد؛ اما هیچ کدام باعث نشده تا خدمات رسانی دولت کمرنگ دیده شود. تجربیات تلخ؛ اما سازنده مدیران اجرایی، نگرانی را از تکرار زلزله های مشابه کم کرده است. خانه های روستایی با سرعت بیشتری نسبت به خانه های شهری در حال تکمیل است و گفته می شود پرونده آنها تا شهریور ماه بسته می شود و نوسازی خانه های شهری نیز تا سال دیگر به اتمام می رسد.
 
   اقدامات کوتاه مدت
 
شامگاه ۲۱ آبان ماه ۱۳۹۶ زلزله ای شدید در پنج کیلومتری شهر ازگله کرمانشاه در ۲۰ ثانیه رخ داد و ۹ شهرستان که ۴۶ درصد از این استان را شامل می شد درگیر کرد. ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی و ۸ هزار واحد شهری ۱۰۰ درصد تخریب شد و حدود ۶ هزار میلیارد تومان خسارت به بار آورد.  هرکجا زمین سست بود ساختمان ها ریخت و بسیاری از خانه ها از جمله خانه های مسکن مهر از بین رفت و برخی طبقات آن حتی ناپدید شد. بلافاصله بعد از وقوع زلزله، امدادرسانی به مردم آغاز شد. عملیات آواربرداری با حضور ۱۱ هزار امدادگر و نیروهای نظامی در کمتر از ۱۲ ساعت به پایان رسید و بر این اساس روستاها به سپاه و امدادرسانی به شهرها به ارتش سپرده شد.  اسکان موقت، تامین آب، برق و تهیه سرویس بهداشتی آغاز شد.
 
   سرعت عمل دولت در تامین منابع خسارات
 
هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه ۱۷ اردیبهشت ماه امسال در نشست خبری با خبرنگارانی که برای تهیه گزارش به مناطق زلزله زده رفته بودند با اشاره به اقدامات سریع دولت در زلزله کرمانشاه گفت:«  در هیچ زلزله ای این سرعت عمل در مصوبات دولت وجود نداشته است. دولت در کوتاه ترین زمان  پنج هزار و ۳۳۵ میلیارد تومان در قالب کمک بلاعوض، وام مسکن، وام اشتغالزایی، اعتبارات زیرساختی تامین اعتبار کرد. کار امداد و نجات از همان دقایق ابتدایی وقوع زلزله آغاز شد و مدیریت امداد و نجات تا ساعت ۱۱ صبح فردای روز زلزله تمام شد که این مساله در نوع خود در جهان رکورد محسوب می شود.»
   
گره خوردن اسکان موقت با اسکان دائمی
 
بازوند در ادامه به جزییات اقدامات دولت برای اسکان موقت زلزله زده ها اشاره کرد و گفت: «براین اساس واگذاری چادر و کانکس به زلزله زده ها آغاز شد. ۱۹۳ روستا در زلزله درگیر بود  و بر این اساس با استفاده از هلی کوپتر به زلزله زدگان چادر اختصاص داده شد. کانکس هایی با قیمت هفت میلیون تومان از سپاه خریداری شد. قرارگاه خاتم الانبیا سپاه، ارتش و  بنیاد کانکس ها را برعهده گرفتند و  ۳هزار و ۵۰۰ کانکس نیز از سوی مردم اهدا شد و در نهایت عملیات اسکان موقت ۴۵ روزه تمام شد. این در شرایطی بود که اسکان موقت در مجاورت خانه زلزله زدگان انجام شد و در این شرایط نگرانی زلزله زدگان کمتر شد. در واقع اسکان موقت با اسکان دائمی گره زده شد و هر کدام از آنها در این شرایط از اسباب خود راحت تر مراقبت می کردند.»
 
استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود به حضور رییس جمهوری در کمتر از ۳۶ ساعت بعد از وقوع زلزله اشاره کرد و گفت: «این در شرایطی بود که ایشان می دانستند مردم در شرایط مناسبی قرار ندارند و با این وجود به وسط میدان آمد. مردم هم با استقبال گرم از ایشان نشان دادند که هشت سال مشکلات جنگ تحمیلی در کشور آنها را پخته کرده است.»
 
مجید جودی، مدیر کل بازسازی بنیاد مسکن نیز در نشست خبری با خبرنگاران، حمایت دولت از زلزله زدگان کرمانشاه را بی نظیر عنوان کرد و گفت: «سه روز بعد از زلزله مصوبه داشتیم و روز چهارم منابع به بانک ها داده شد و بانک ها شروع به تسهیلات دهی کردند. این در شرایطی است که پیش از این در زلزله بم این اقدامات دیرهنگام صورت گرفت. در حالی که زلزله بم در دی ماه اتفاق افتاد موعد اولین وام در شهریور ماه سال بعد آن بود.»
 
   سرعت خوب ساخت خانه های روستایی
 
در حال حاضر که حدود ۶ ماه از زلزله کرمانشاه می گذرد، عملیات اسکان دهی دائمی زلزله زدگان در حال انجام است و بر اساس اظهارات مقام های مسئول در کرمانشاه، ساخت خانه های روستایی تا شهریور ماه و خانه های شهری  تا سال آینده به پایان می رسد. مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه در جمع خبرنگاران  در خصوص جزییات مراحل ساخت مسکن های تخریب شده در زلزله کرمانشاه گفت:   «در بافت روستایی مساله حاکمیت حاد نیست، خانه ها به هم نچسبیده اند به همین دلیل زودتر کار آن به اتمام می رسد. در مناطق شهری نیز حدود مالکیت باید دوباره تعریف شود و به همین دلیل از سرعت کمتری در مقایسه با مناطق روستایی رو به رو هستیم.»
 
 وی با بیان اینکه کمک های دولت در این زلزله استثنایی بود به مظلومیت دولت در خدمات رسانی به مردم در این شرایط اشاره کرد و گفت: «مبلغ اختصاص داده شده به زلزله کرمانشاه در مقایسه با زلزله های مناطق دیگر در کشور باورنکردنی بود.»  سالاری در بخش دیگری از صحبت های خود به حضور رئیس جمهوری در کرمانشاه در روز سال تحویل اشاره کرد و گفت: «این مساله نشان دهنده اهتمام دولت به مردم کرمانشاه و مایه خوشحالی مردم این استان بود.»
 
   جزییات تسهیلات ساخت و بازسازی خانه ها
 
با وقوع زلزله کرمانشاه خسارت های زیادی به این استان وارد شد و بر این اساس عملیات نوسازی ۱۲ هزار واحد مسکونی روستایی به علاوه ۸ هزار واحد فرسوده در مناطق روستایی که در مجموع ۲۰ هزار واحد می شود، آغاز شده است. همچنین نوسازی ۸ هزار واحد شهری  که ۱۰۰ درصد تخریب شدند در حال انجام است و ۵۹ هزار واحد مسکونی هم که نیاز به مرمت داشت در حال حاضر تسهیلات دهی به آنها ادامه دارد. بر این اساس به هر واحد روستایی مبلغ ۳۰ میلیون تومان به علاوه هفت میلیون تومان وام بلاعوض و به هر واحد شهری ۴۰ میلیون تومان برای ساخت خانه اختصاص داده می  شود.  همچنین وام اسباب ۱۰ میلیون تومانی با بازپرداخت ۷ ساله و با سود  ۴ درصد به علاوه دو میلیون تومان وام بلاعوض در این زمینه اختصاص داده شده است .
 
   آخرین وضعیت دریافت وام از زبان زلزله زدگان
 
 گزارش های میدانی خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی دولت از مناطق زلزله زده کرمانشاه نشان می دهد در حال حاضر این وام ها در حال ارائه است. خانم میان سالی از روستای «فتاح بگ» که خانه اش به صورت ۱۰۰ درصد در زلزله تخریب شده بود در گفتگو با خبرنگار پاد در خصوص اقدامات دولت برای مردم این روستا می گوید: «در حال حاضر ۳۰ میلیون تومان وام برای ساخت خانه های این روستا اختصاص داده شده است و این مبلغ با توجه به پیشرفت فیزیکی خانه اختصاص داده می شود.» وی می افزاید: «در حال حاضر حدود ۱۰ میلیون تومان از این وام را دریافت کرده است.»
 
 خانمی جوانی که با مادر خود زندگی می کند می گوید: «منزل ما در زلزله آسیب دید و بر این اساس وامی برای تعمیر آن دریافت کردیم.» یکی دیگر از اهالی این روستا نیز از خدمات دهی دولت ابراز رضایت کرد.
 
یکی از اهالی روستای «شیرین آب» نیز با اشاره به اینکه  وام ساخت مسکن را دریافت کرده است مبلغ ۳۰ میلیون تومان وام روستایی را ناکافی اعلام می کند و می گوید این مبلغ تا پایان کار ساخت و ساز پاسخگو نیست.  استاندار کرمانشاه در این باره با بیان اینکه دولت در نظر دارد تا هر چه سریع تر سرپناهی برای مردم فراهم شود می گوید: «بر اساس برآوردی که صورت گرفته است مبلغ وام روستایی که در مجموع به ۵۰ میلیون تومان نیز می رسد تا مراحل زیادی از ساخت خانه را پوشش می دهد و البته دولت به دنبال این است تا این مبالغ فعلی نیز افزایش پیدا کند.»
 
بررسی ها نشان می دهد خانه های مناطق زلزله زده این استان با حمایت از دولت و توسط خود اهالی روستا یا پیمانکاران خصوصی انجام می شود. در این میان البته نارضایتی هایی نیز از نحوه کار پیمانکاران خصوصی وجود داشت که به گفته مسئولان، این مسائل در گرو انعقاد قراردادی محکم با پیمانکاران است.  
 
آقای میانسالی از شهر «تازه آباد» در شهرستان «ثلاث باباجانی» که اهل تسنن است می گوید: «منزلش به صورت ۱۰۰ درصد تخریب شده است.» او می افزاید: «وام ساخت خانه را به صورت مرحله ای دریافت کرده است و البته درخواست دارد که این وام به صورت کامل پرداخت شود.» استاندار کرمانشاه در این خصوص با بیان اینکه برنامه داریم تا در روند تسهیلات دهی بانکها سرعت عمل بیشتری وجود داشته باشد و بر این اساس درخواست دادیم تا تعداد شعب و نیروها  در استان افزایش پیدا کند می گوید: «بنیاد مسکن به دلایلی از جمله مدیریت منابع در نظر دارد تا وام ها به صورت مرحله ای به متقاضیان ارائه شود. »
 
   جزییات مراحل تکمیل ساخت خانه های روستایی و شهری زلزله زده
 
مدیر کل بازسازی بنیاد مسکن با بیان اینکه عملیات بازسازی مناطق زلزله زده از اوایل اسفند شروع شد گفت: «از مجموع  ۲۰ هزار واحد تخریب شده روستایی و شهری ۱۷ هزار واحد آواربرداری شده است و ۱۳ هزار واحد آن شروع به ساخت و ساز شده است. همچنین  ۸ هزار و ۷۰۰ واحد فونداسیون گذاشته شده و ۱۶ هزار و ۱۵۲ واحد اسکلت علم شده است.»
 
وی در خصوص جزییات ساخت خانه ها در مناطق روستایی نیز گفت: «ساخت خانه های روستایی تا شهریور ماه به پایان می رسد و تا پایان تیر ۱۲ هزار واحد سقف می خورد.»
 
او در پاسخ به این سوال خبرنگار پاد که گفته می شود تمامی خانه های روستاییان توسط سپاه ساخته شده می گوید: «سپاه ۱۴ خانه در روستا ساخته است و آمار آن مشخص است.» او  در خصوص واحدهای شهری نیز ۲ هزار و ۴۰۰ واحد بعد از تعطیلات عید امسال اقدام به بازسازی شده است و تا  نیمه اول سال آینده ۸۰۰۰ واحد شهری به پایان می رسد.  همچنین از ۵۹ هزار واحد که مرمت می خواستند عملیات مرمت ۴۵ هزار واحد شروع شده و ۲۶ هزار و ۶۰۰ واحد مرمتشان تمام شده است.»
 
 جودی در بخش دیگری از صحبت های خود به دیگر اقدامات حمایتی دولت برای ساخت خانه های زلزله زدگان اشاره کرد و گفت: «علاوه بر اختصاص وام دولت هزینه های نظارت و مهندسی را نیز بر عهده دارد و همچنین  هشت تن سیمان مجانی برای هر واحد مسکونی اختصاص داده شده است.  » یکی از اهالی زلزله زده روستای شیرین آب  در پاسخ به این سوال که آیا سیمانی که دولت اعلام کرده است را دریافت کرده یا نه اعلام کرد که این میزان از سیمان را دریافت کرده است.
 
  گزارش ها نشان می دهد در حال حاضر ۱۱ هزار و ۶۰۰ پیمانکار به صورت روزانه مشغول به ساخت خانه در مناطق روستایی و شهری مناطق زلزله زده هستند. همچنین تا هفته دوم اردیبهشت ماه ۹۰ درصد کار نظام مهندسی تمام شده است.
 
  
مقایسه وضعیت زلزله کرمانشاه یا زلزله بم
 
استاندار کرمانشاه اقدامات صورت گرفته در زلزله کرمانشاه را رکوردی بی نظیر در خدمات رسانی به مردم عنوان کرد و گفت: «در حالی که در زلزله بم شاهد بودیم که بسیاری از محورها تا ۷۲ ساعت بسته بود با اقدامات دستگاه های امدادرسانی در زلزله کرمانشاه این زمان به حداقل رسید و تنها در برخی محورها شاهد بسته بودن ۳۰ دقیقه ای راه ها بودیم و این مساله باعث شد تا خسارت های کمتری وارد شود.»
 
 بازوند به حضور موثر و پررنگ نیروهای نظامی در این زلزله به عنوانی تجربه مفید اشاره کرد و گفت: «این مساله باعث کاهش تلفات انسانی شد.» روان سازی زندگی بعد از زلزله و همچنین اسکان زلزله زدگان در کنار خانه های خود از دیگر تجربیات امدادرسانی در این زلزله بود که استاندار کرمانشاه به آن اشاره کرد.
 
استاندار کرمانشاه البته به حاشیه های به وجود آمده پس از وقوع زلزله از جمله فروش کانکس و چادرهای اهدایی دولت و مهاجرت برخی به دلیل استفاده از تسهیلات اشاره کرد.
 
این مقام مسئول در استان کرمانشاه در بخش دیگری از صحبت های خود به اقدامات موثر وزارت بهداشت و  اورژانس در این زلزله اشاره کرد و از همکاری دانشگاه علوم پزشکی برای سم پاشی و حل مشکلات مربوطه تشکر کرد.  بازوند حضور پررنگ فضای مجازی در این زلزله را فرصت و تهدید عنوان کرد و  با بیان اینکه کشوری حادثه خیز هستیم و باید تجهیز شویم گفت: «هلال احمر باید برای زلزله بالای هفت ریشتر تجهیز شود.»