امتیاز مثبت
۰
جمعی از وکلای دادگستری به رییس‌جمهور نامه نوشتند
پنجشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۴
کد مطلب: 311034
 
جمعی از وکلای دادگستری ایران نامه سرگشاده‌ای را به رییس‌جمهور در پی سالگرد بمباران شیمیایی زرده دالاهو کرمانشاه؛ 31 تیرماه، نوشتند.
جمعی از وکلای دادگستری ایران نامه سرگشاده‌ای را به رییس‌جمهور در پی سالگرد بمباران شیمیایی زرده دالاهو کرمانشاه؛ 31 تیرماه، نوشتند.

 
به گزارش ایسنا، متن این نامه به شرح زیر است:

 
جناب آقای دکتر حسن روحانی

ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

 
باسلام و دعای خیر

احتراما با استناد به اصول سوم، هشتم، نوزدهم، بیست و دوم، یکصد و سیزدهم و یکصد و بیست و یکم از قانون اساسی  به استحضار می‌رساند:

31 تیر ماه سالروز بمباران شیمیایی روستای زرده دالاهوی کرمانشاه در سال1367 است که رژیم بعث عراق علی‌رغم سپری شدن 4 روز پس از  پذیرش قطعنامه 598 شورای امنیت و پایان جنگ تحمیلی، با هدف قرار دادن شهروندان بی‌گناه این روستا با بمب‌های شیمیایی که منتج به شهادت 275 نفر  شهروند بیگناه و بالغ بر هزار و دویست  نفر مجروح و مصدوم گردیدند که روزی  تلخ برای بشریت رقم زد.

 
اما  علیرغم سپری شدن 28 سال از این فاجعه، متاسفانه تاکنون بسیاری از مصدومان شیمیایی این روستا نتوانسته‌اند پرونده  تعیین درصد جانبازی خود را تشکیل و از حقوق قانونی خود بهره مند گردند و هنوز در پیچ و خم بروکراسی اداری در رفت و آمد هستند   و مضاف بر این‌که دچار مصدومیت شدید شیمیایی که موجب ناتوانی اکثریت آنان در برخورداری از طبیعی‌ترین حق هر انسان که نفس کشیدن است، شده و با کمال تاسف به علت گرانی داروهای خاص قربانیان شیمیایی و بی بضاعتی مالی این قشر زحمت کش و عدم حمایت مالی دولت و نهادهای حمایتی از آنان همواره با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. جدای از این‌که صدمات روحی و روانی زیادی بر این مردمان ستمدیده وارد شده است به نحوی که بعضی از این عزیزان هشت نفر شهید در این بمباران تقدیم کشور کرده‌اند، شاهد بی‌مهری دستگاه‌های اداری زیربط هستند.

 
لذا  اینجانبان وکلای دادگستری از حضرتعالی تقاضامندیم تا موارد قانونی ذیل را که حق طبیعی مردمان شریف زرده و دیگر مناطق قربانی سلاح های شیمیایی  از جمله سردشت، نودشه و روستاهای مریوان است را در دستور کار دولت و هیات وزیران برای اجرا قرار دهید:

 
1- با عنایت به تکلیف شما در اجرا و تحقق  اصول قانون اساسی و انجام تعهد به حمایت از حقوق شهروندی، ضرورت رسیدگی عاجل به وضعیت  کلی مجروحین شیمیایی زرده ی دالاهوی کرمانشاه و دیگر شهرها و روستاهای شیمیایی زده وجود دارد.

2- صدور دستورات شایسته برای  رسیدگی عاجل در احراز درصد جانبازی این شهروندان مظلوم بدون بروکراسی اداری

3- احداث درمانگاه و کلینیک تخصصی مصدومین شیمیایی بصورت رایگان

4-اعزام نمایندگان قربانیان شیمیایی به سازمان‌های بین‌المللی برای بیان واقعیت مظلومیت مصدومان شیمیایی ایران که چنین مظلومانه توسط دژخیمان بعث عراق مجروح شده‌اند.

5- کمک به بهبود وضعیت روانی و روحی خانواده های شهدا و مصدومان شیمیایی

6-مساعدت در تاسیس و ایجاد موسسات و نهادهای مدنی حامی مصدومان شیمیایی

7-   فراهم کردن بسترهای لازم برای اقامه ی دعوی در مراجع قضایی بین‌المللی

8- احداث موزه و یادمان شهدای شیمیایی زرده ی دالاهوی کرمانشاه

9- حمایت از تحقیقات علمی دانشگاهی راجع به اثرات زیست محیطی، جسمی و روانی سلاح های شیمیایی بر محیط زیست انسانی این مناطق

10 - پرداخت حقوق  برابر خانواده های شهدای این روستا با سایر مناطق کشور

11- حذف نابرابری و بی عدالتی در برخورداری این منطقه  از امکانات درمانی

12- اختصاص تسهیلات  رایگان درمانی  خاص  به قربانیان شیمیایی

13 - کمک به اشتغال جوانان و مصدومان شیمیایی

14-احترام به عقاید و باورهای صلح طلبانه یارسانان اهل حق که تمامی شهدا و مصدومان شیمیایی این روستا را تشکیل می‌دهد.

 
بلاشک دستور و اقدام شایسته ی شما در این زمینه برای تحقق این خواسته ها  در  تاریخ ماندگار خواهد شد.