امتیاز مثبت
۰
وعده برخی کاندیداهای ریاست جمهوری محقق شد
صدور دستور آزادسازی سهام عدالت توسط احمدی‌نژاد
جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۵
کد مطلب: 174037
 
بر اساس مصوبه شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي، سازمان خصوصي سازي اجازه دارد به آن دسته از مشمولين واجد شرايط، نظير کارگران فصلي و ساختماني، افراد فاقد شغل و ساير افراد باقيمانده که تاکنون از مزاياي سهام عدالت برخوردار نشده اند، با شرايط مشابه قبل، به صورت اقساطي سهام عدالت واگذار کند.
صدور دستور آزادسازی سهام عدالت توسط احمدی‌نژاد
 
اقتصادایران آنلاین:در حالی که این روزها با داغ شدن تنور تبلیغات ریاست جمهوری، برخی کاندیداها با وعده آزادکردن سهام عدالت و قانونی کردن خرید و فروش آن در بورس به میدان آمده‌اند، رئیس جمهور با برگزاری شورای عالی اصل ۴۴، چارچوب و جهت‌گيري‌هاي آغاز روند معامله سهام عدالت در بازار بورس را تصويب کرد.

به گزارش اقتصادایران آنلاین به نقل از مهر، چارچوب و جهت‌گيري‌هاي آغاز روند معامله سهام عدالت در بازار بورس در نهمين جلسه شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي مورد بررسي و تصويب قرار گرفت.

در اين جلسه که به رياست دکتر محمود احمدي نژاد برگزار شد، گزارشي از آخرين وضعيت اجراي طرح واگذاري سهام عدالت توسط سازمان خصوصي سازي ارائه و سپس چارچوب آغاز معاملات سهام عدالت در بازار بورس، پس از بحث و بررسي، به تصويب رسيد.

بر اين اساس مقرر شد دستورالعمل لازم براي اجراي اين مصوبه، توسط وزارت امور اقتصادي و دارايي با رويکرد حفظ حقوق سهامداران و آموزش و ترويج فرهنگ سهامداري، ثبات بازار سرمايه، نظارت دولت و تداوم و رشد پايدار ارزش سبد سهام شرکتهاي سرمايه گذاري، به نحوي تدوين شود که عمليات معاملات سهام عدالت در بورس به تناسب سهام آزاد شده، از شهريور سالجاري ميسر شود.

همچنين بر اساس مصوبه شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي، سازمان خصوصي سازي اجازه دارد به آن دسته از مشمولين واجد شرايط، نظير کارگران فصلي و ساختماني، افراد فاقد شغل و ساير افراد باقيمانده که تاکنون از مزاياي سهام عدالت برخوردار نشده اند، با شرايط مشابه قبل، به صورت اقساطي سهام عدالت واگذار کند.

شوراي عالي اجراي سياست هاي کلي اصل ۴۴ قانون اساسي، همچنين به سازمان خصوصي سازي اجازه داد، تدابيري اتخاذ کند، تا زماني که سهام عدالت آزاد نشده، به نحوي در افزايش سرمايه شرکتهاي سرمايه پذير مشارکت شود که طرح واگذاري سهام عدالت تضعيف نشده و منابع لازم براي اداره شرکت هاي سرمايه گذاري استاني نيز تامين شود.

در اين جلسه گزارشي از سازمان خصوصي سازي در مورد عملکرد واگذاري ها ارائه شد که مطابق آن، از سال ۱۳۸۰ تاکنون بالغ بر ۱۱۹ هزار ميليارد تومان واگذاري انجام شده که بيش از ۵۹ درصد آن به روش عرضه در بورس، ۷ درصد به روش عرضه در فرابورس، ۳۳ درصد از طريق مزايده و کمتر از يک درصد نيز مذاکره اي و با فراخوان عمومي صورت گرفته است.

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار گزارشي درباره آخرين وضعيت عملکرد بازار سرمايه ارائه کرد که براساس آن، ارزش کل بازار بورس ۲۱۸ هزار ميليارد تومان، بازار فرابورس ۶۰ هزار ميليارد تومان و ارزش مجموع بازار بورس و اوراق بهادار کشور به بيش از ۲۷۸ هزار ميليارد تومان بالغ مي شود که اين رقم از ابتداي دولت نهم تاکنون ۹ برابر رشد داشته است.

بر اين اساس، شاخص کل بورس کشور در حال حاضر ۴۵ هزار و ۱۶۲ واحد است که اين شاخص در ابتداي سالجاري ۳۸ هزار و ۴۱ واحد بوده است.

همچنين ارزش کل معاملات بورس هاي کشور شامل بورس، فرابورس و بورس کالا نيز از ابتداي سالجاري تاکنون ۳۷ هزار و ۶۰۰ ميليارد تومان مي باشد که اين رقم در دوره مشابه سال ۹۱، حدود ۱۰ هزار ميليارد تومان بوده است.