امتیاز مثبت
۰
همه چیز بر علیه بورس کالا
چرا سناریوی خروج پتروشیمی از بورس كالا کلید خورد؟
شنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۰
کد مطلب: 237514
 
این ماجرا با نامه یكی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به وزیر صنعت آغاز شد و پیرو آن اعلام شد که «محمدرضا نعمت زاده» دستور فوری خروج محصول های پتروشیمی از بورس کالا را صادر كرده است.
چرا سناریوی خروج پتروشیمی از بورس كالا کلید خورد؟
 
اقتصاد ایران آنلاین:‌  وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته خبر منتسب به خود درباره دستور خروج کالاهای پتروشیمی از بورس كالا را تکذیب كرد. 

اوایل هفته گذشته خبرگزاری فارس، با انتشار اخبار مختلفی از دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر خروج محصول های پتروشیمی از بورس كالا خبر داد و مدعی شد این دستور فوری از آن جهت صادر شده است که فروش محصول ها به صورت سهمیه ای و حواله ای انجام شود.

جای پای دلالان
این ماجرا با نامه یكی از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس به وزیر صنعت آغاز شد و پیرو آن اعلام شد که «محمدرضا نعمت زاده» دستور فوری خروج محصول های پتروشیمی از بورس کالا را صادر كرده است. 

گفته می شود عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این نامه خطاب به وزیر صنعت از مشکلات تولید کنندگان و سوء استفاده از اسناد جعلی برای استفاده از مواد اولیه تولید محصول های پتروشیمی پرده برداشته و با انتقاد از حضور دلالان برای خرید محصول های پتروشیمی ازطریق سایت بهین یاب، خواستار تشكیل کمیته ای برای بررسی حضور این سودجویان و رانت خواران شده است. 

پیگیری خبرنگار هفته نامه بورس از روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت این نتیجه را در پی داشت كه این ایده به دنبال ثبت سفارش شركت های صوری صورت گرفته؛ ضمن اینكه وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این اعتقاد است كه نباید هیچ گونه اجباری برای شركت های پتروشیمی مبنی بر عرضه محصول های خود در بورس كالا وجود داشته باشد. 

البته به دنبال این موضوع ، وزیر صنعت در نامه ای به صالحی نیا معاون امور صنایع و همچنین خسروتاج معاون امور بازرگانی داخلی خود، خواستار بررسی این موضوع توسط این دو معاونت شده است كه معاونت امور صنایع در گزارشی مزایا و معایب عرضه این قبیل محصول ها در بورس كالا را ارایه كرده است.

پرونده باز اخراجی ها
طبق بررسی های به عمل آمده، معاونت امورصنایع هفت مورد مزیت را برای عرضه محصول های پتروشیمی در بورس کالا برشمرده و در سه مورد درباره خروج محصول ها هشدار داده و در این زمینه، عدم شفافیت و نظارت بر عملکرد پتروشیمی ها در تامین نیاز داخلی و رعایت قیمت ها، پیش بینی افزایش قیمت ها بین 25 تا 30 درصد و عدم تامین نیاز کافی واحدهای پایین دستی را ازجمله معایب عدم عرضه محصول های پتروشیمی در بورس کالا عنوان كرده است. این درحالی است که معاونت امور بازرگانی داخلی وزارت صنعت این موضوع را در دست بررسی دارد و تاكنون گزارشی دراین مورد ارایه نكرده است. 

فعالان رینگ پتروشیمی به ویژه متقاضیان پلی پروپیلن كه از هفته های قبل نسبت به كاهش عرضه محصول های پتروشیمی ابراز نارضایتی می كردند، با نگاه مبهمی به این ماجرا می نگرند وبا وجود تكذیب نعمت زاده، با استناد به خودداری برخی شركت های پتروشیمی برای عرضه محصول های خود در بورس كالا، این داستان را ناتمام می خوانند و می گویند: این قبیل شركت ها حتی زمانی كه هیچ محدودیت قیمتی و خریدار هم در بورس نبود، حاضر به حضور در بورس نبودند و به نظر می رسد این شركت ها در عمل تمایلی به آشكار شدن اطلاعات تولید و فروش و روابط تجاری خود ندارند.

ویژگی محصول های پتروشیمی در بورس کالا
معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران درباره برخی از ویژگی های عرضه محصول های پتروشیمی در بورس کالا، گفت: مشخص بودن قیمت پایه اعلام شده توسط عرضه کننده، شفافیت و قطعی بودن قیمت معامله شده، تضمین تعهدهای طرفین معامله در قبال پرداخت پول، تحویل به موقع کالا و همچنین عدم نکول معامله ازجمله این ویژگی هاست. 


«مهرزاد نامداری» افزود: جلوگیری از خرید واحدهای تولیدی غیرفعال که ممکن است با خرید مواد اولیه با قیمت های پایین به فروش آن در بازار خارج از بورس اقدام کنند، یکی دیگر از ویژگی های عرضه در تالار معامله های بورس کالاست.وی تصریح کرد: بورس کالای ایران شرایط تامین مالی را برای تولیدکنندگان محصول های پتروشیمی بدون پرداخت هزینه با استفاده از قراردادهای سلف فراهم می آورد. افزون بر این، تولیدکنندگان در صورت عرضه تولید خود در بورس کالا، از معافیت مالیاتی 10 درصدی برخوردار می شوند. 

نامداری به ویژگی های معامله های بورس کالا برای خریداران محصول های پتروشیمی نیز اشاره کرد و افزود: تضمین کیفیت کالاهای مورد معامله به دلیل کنترل نظارت کالا از حیث دارابودن استانداردهای لازم، جلوگیری از انحصار خرید یک یا چند خریدار با نفوذ و استفاده از اطلاعات مربوط به معامله های بورس کالا نه تنها مزیتی است برای خریداران بلکه مزیتی برای افزایش شفافیت فعالیت های اقتصادی برای استفاده در درآمدهای مالیاتی کشور محسوب می شود.نامداری با اشاره به اعمال محدودیت های موردنیاز در شرایط بحرانی، گفت: به این طریق از تنش های به وجود آمده در شرایط بحرانی می توان کم کرد. 

معاون عملیات و نظارت بورس کالا گفت: جلوگیری از فسادهای مالی و اداری در امر خرید و فروش با توجه به تسویه معامله ها در اتاق پایاپای و عدم امکان اعمال نفوذ هیچ کدام از طرفین در این زمینه، رصد کردن اقدام های مجتمع های تولیدی از نظر میزان فروش و تولید برای جلوگیری از ارایه اطلاعات نادرست به فعالان بازار، وجود یک قیمت مرجع برای محصول های پتروشیمی به عنوان مبنای تصمیم گیری جهت اقدام های مقتضی، در دست داشتن ابزار کنترلی در بورس کالا برای انواع محصول ها و جلوگیری از افزایش قیمت ها بالاتر از ارزش ذاتی آنها توسط عرضه کنندگان که این امر ازطریق رصد تمامی معامله ها و عدم تایید آنها درصورت وجود هرگونه شبهه ای در کشف نرخ معامله انجام می شود، امکان هماهنگ سازی مجتمع های تولیدی برای جلوگیری از کمبود مواد در بازه زمانی مانند تعطیل کردن خط تولید برای تعمیر اساسی از دیگر ویژگی های بورس کالا است. 

نامداری معایب عرضه محصول های پتروشیمی در خارج از بورس کالا را عدم شفافیت در قیمت فروش محصول ها توسط تولیدکنندگان و امکان به وجود آمدن انحصار در خرید توسط یک خریدار، فسادهای مالی مانند رانت و رشوه دانست. 


وی افزود: افزون بر این، عدم تصمیم گیری های درست به دلیل در دست نبودن اطلاعات صحیح درباره وضعیت تولید، تقاضا و قیمت های مدنظر بازار و همچنین کم شدن شفافیت فعالیت های مالی فعالان این حوزه، عدم امکان هماهنگ سازی مجتمع های تولیدی جهت جلوگیری از کمبود محصول در شرایط خاص و عدم امکان استفاده از محدودیت های مختلف جهت مدیریت تقاضا و کم کردن تنش های بازار از دیگر معایب خروج محصول های پتروشیمی از بورس کالاست.