امتیاز مثبت
۰
ظریف وارد پکن شد/ آغاز رایزنی برای حفظ برجام
يکشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۷
کد مطلب: 333814
 
او قرار است امروز یکشنبه در پکن با 'وانگ یی' وزیر خارجه چین در مورد برجام دیدار و گفت و گو کند.
'محمد جواد ظریف' وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور رایزنی و تبادل‌نظر درباره برجام با مقامات چین و بررسی امکان تداوم این توافق در صورت تضمین منافع ملت، صبح امروز یکشنبه وارد فرودگاه پکن شد.

 
به گزارش ایرنا وزیر خارجه ایران در بدو ورود به فرودگاه پکن از سوی 'علی اصغر خاجی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین مورد استقبال قرار گرفت.

 
او قرار است امروز یکشنبه در پکن با 'وانگ یی' وزیر خارجه چین در مورد برجام دیدار و گفت و گو کند.

 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای دستور العمل رئیس جمهوری اسلامی ایران، به منظور رایزنی و تبادل نظر با اروپا و دیگر طرف‌های برجام و بررسی امکان تداوم برجام در صورت تضمین منافع ملت ایران، از شنبه شب سفر فشرده‌ای را به چین، روسیه و بلژیک آغاز کرد و در ایستگاه اول امروز یکشنبه با مقامات چینی دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

 
وزیر امور خارجه سپس از پکن راهی مسکو می‌شود و پس از رایزنی با مقامات روسی، روز سه‌شنبه با حضور در بروکسل در نشستی با حضور وزرای خارجه E3 (فرانسه، آلمان و انگلستان) و خانم فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت می‌کند.

 
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پیشتر نیز به صورت جداگانه با وزیران خارجه ژاپن و نروژ تماس تلفنی برقرار کرد که آن طرف ها هم بر تداوم برجام تاکید داشتند.

 
ترامپ سه شنبه گذشته خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

 
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته ای تاکید کرد.

 
انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با 5 کشور باقی مانده در توافقنامه ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.