امتیاز مثبت
۰
به ازای واردات هر دستگاه خودرو چند خودرو فرسوده باید از رده خارج شود؟ + جزئیات
شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۷
کد مطلب: 324210
 
هیات دولت مصوبات مربوط به نحوه اسقاط خودروهای فرسوده در ازای واردات خودرو و همچنین تولید داخلی آن و گواهی معادل آنها را اصلاح کرد. هیات دولت این تصمیم را به‌منظور افزایش مشارکت در از رده خارج کردن خودروهای فرسوده براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی و وارد کردن خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و هدفمند کردن عوارض شماره‌گذاری برای نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر و همچنین با هدف افزایش میزان معادل‌سازی تعداد گواهی اسقاط با هدف ارائه تسهیلات غیرمستقیم اتخاذ کرد.
به گزارش اقتصادنیوز ، به موجب این اصلاحیه، خودروهای سواری و وانت وارداتی از لحاظ مصرف سوخت به پنج گروه تقسیم می‌‌شوند که شامل خودروهای با مصرف کمتر از 5 لیتر در صد کیلومتر، 5 تا 6 لیتر در صد کیلومتر، 6 تا 7 لیتر در صد کیلومتر، 7 تا 8 لیتر در صد کیلومتر و بیش از 8 لیتر در صد کیلومتر هستند و شرایط شماره‌گذاری آنها براساس مصرف سوخت در چرخه ترکیبی، از اسقاط حداقل 2 دستگاه تا حداکثر 8 دستگاه خودروی فرسوده، متفاوت خواهد بود.

 
همچنین 10 درصد ارزش گمرکی مربوط به خودروهای یادشده، توسط واردکنندگان در چارچوب قانون بودجه سالیانه در اجرای قانون توسعه حمل‌و‌نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت به‌منظور توسعه و نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل بار و مسافر کشور هزینه می‌‌شود.

 
برای سواری تولید داخلی با مصرف سوخت 8 لیتر، بین 8 تا 5/ 8 لیتر، 5/ 8 لیتر و بیشتر در صد کیلومتر نیزیک دستگاه خودروی فرسوده اسقاط می‌‌شود که از ابتدای سال آینده به اجرا درخواهد آمد. خودروهای وارداتی به مناطق آزاد نیز مشمول شرایط شماره‌گذاری (تعداد اسقاط خودروی فرسوده) می‌شوند.