امتیاز مثبت
۰
تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران؛
مخالفت گسترده عراقی ها با اقدام اخیر آمریکا علیه ایران
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: 343507
 
در حالی که برخی کشورهای وابسته نسبت به تهدیدهای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران سکوت کرده اند، رهبران و شخصیت های سیاسی موثر در عراق با صدای رسا به مخالفت گسترده با اقدامات یکجانبه و غیرقانونی ترامپ علیه ایران پرداخته اند.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از دوشنبه گذشته تصمیم به تمدید نکردن معافیت برای خریداران نفت ایران را اعلام کرد اما مقامات و شخصیت های اثر گذار در روند سیاسی عراق، در بیانیه ها و اظهاراتی با اقدام تحریمی جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کردند.


ازنخست وزیرعراق گرفته تا برخی وزارتخانه های مهم طرف قرارداد با ایران و تا شخصیت ها و رهبران سیاسی، نسبت به اقدام جدید تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران مخالفت کرده و حتی گفته شده است که بخش زیادی از تعاملات تجاری و اقتصادی بین عراق و ایران خارج چارچوب مجازات های تعریف شده آمریکا است و مشمول آن نمی شود.

 
*** بخش بهداشت، درمان و دارو از تحریم ها مستثنا است


وزیر بهداشت و محیط زیست عراق در جریان امضا پنج سند همکاری در زمینه بهداشت، دارو و درمان با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشورمان در بغداد در دو روز گذشته در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا تاکید کرد که تحریم های آمریکا یک موضوع سیاسی است و همکاری های بهداشتی بین ایران و عراق از این گونه مسائل سیاسی به هیچ وجه متاثر نمی شود.


«علاء الدین علون» ادامه داد که همکاری های بهداشتی و درمانی بین دو کشور هرگز متاثر از اینگونه مسائل سیاسی نمی شود بلکه عراق برای گسترش و هماهنگی بیشتر همکاری ها بین دو کشور در این حوزه تلاش می کند.


علوان شامگاه دوشنبه بعد از پایان دور نخست مذاکرات با «سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری مشترک در پاسخ سوال خبرنگار ایرنا گفت که تحریم های یکجانبه آمریکا به هیچ وجه بر روی همکاری های بهداشتی و درمانی بین عراق و جمهوری اسلامی ایران اثر گذار نخواهد بود.

 
*** نخست وزیر عراق: تحریم ها فقط شامل نفت ایران است


نخست وزیر عراق نیز در کنفرانس هفتگی سه شنبه خود تاکید کرد که تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رییس جمهور آمریکا بر ضد جمهوری اسلامی ایران فقط مختص خرید و فروش نفت است.


«عادل عبدالمهدی» با اشاره تلویحی به ادامه صادرات گاز و برق از جمهوری اسلامی ایران به عراق اضافه کرد که عراق به صورت روزانه در این خصوص در حال گفت وگو (با آمریکایی ها) است.

 
***وزارت برق عراق: برق و گاز ایران از تحریم ها مستثنا هستند


در همین راستا وزارت برق عراق نیز این موضع نخست وزیر عراق را تایید کرد و گفت که به رغم مجازات های تازه رییس جمهوری آمریکا در خصوص عدم معافیت کشورهای خریدار نفت از ایران اما واردات گاز از ایران به عراق ادامه می یابد.


«معصب المدرس» در بیانیه ای اضافه کرد که عراق در حال حاضر روزانه حدود 26 میلیون فوت مکعب گاز از ایران وارد می کند و از محل صادرات این گاز، دو هزار و 800 مگاوات در ساعت به شبکه برق عراق تزریق می شود.


وی اضافه کرده است که انتظار می رود میزان واردات گاز از ایران از آغاز ژوئن (اواسط خردادماه 98) به 35 میلیون فوت مکعب گاز در روز برسد تا به این ترتیب میزان تولید برق ناشی از آن به سه هزار و 500 مگاوات برسد.


المدرس تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران همچنین یک هزار و 200 مگاوات در ساعت روزانه از طریق شبکه برق خود به شبکه برق عراق تزریق می کند تا در مجموع میزان برق دریافت شده از ایران به 4 هزار و 700 مگاوات برسد.


همزمان رسانه های عراق نیز به نقل از یک منبع در وزارت برق عراق نوشتند که اظهارات «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا متعاقب تصمیم ترامپ در خصوص پایان معافیت ها شامل وزارت برق نمی شود بلکه فقط شامل کشورهایی است که از ایران نفت خام خریدار می کنند.

 
***نوری المالکی بار دیگر نقش برجسته ایران در مبارزه با داعش را یادآور شد


«نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق در اظهاراتی که جدیدا در سطح رسانه های عراق منتشر شده، همزمان با اعمال بسته جدید تحریم های امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اطلاعات تازه ای را از نقش بزرگ ایران در مبارزه با تروریسم در عراق فاش ساخته است.


المالکی در سالروز تشکیل الحشد الشعبی (بسیج مردمی عراق) در اظهاراتی که روز سه شنبه منتشر شد گفت: در اوایل تشکیل گروه تروریستی داعش در سال 2014 میلادی و مبارزه عراق با این گروه تروریستی، جمهوری اسلامی ایران پنج هواپیما از نوع سوخو در اختیار عراق قرار داد.


نخست وزیر وقت عراق در پاسخ به این سوال که آیا بغداد چنین درخواستی از تهران داشته است، گفت: بله ما از جمهوری اسلامی ایران درخواست کردیم و آنها هم به درخواست ما پاسخ مثبت دادند، اما بقیه کشورها که ما از آنها درخواست کمک کردیم، همه جواب رد به ما دادند.


نوری المالکی در اشاره به نظر می رسد به آمریکا و کشورهای غربی است، گفت: ما از این کشورها نه درخواست ارتش و نه درخواست نیرو کردیم بلکه درخواستمان فقط این بود که آنها با جنگنده مواضع داعش در منطقه الجزیره (شمال غرب و کانون هجوم عراق) را بمباران کنند اما آنها این کار را هم نکردند.

وی افزود: ما از جمهوری اسلامی ایران هواپیمای سوخو درخواست کردیم و آنها با موافقت و دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی، پنج جنگنده از این نوع در اختیار ما قرار دادند.


وی در ادامه گفت: برخی امکانات را نیز خود جمهوری اسلامی ایران برای ما ارسال می کرد بدون اینکه از آنها درخواست کنیم زیرا آنها از طریق پیگیری نبرد نیازهای ما را درک می کردند و بدون آن که درخواست کنیم آنها را برای ما ارسال می کردند.


المالکی افزود: جمهوری اسلامی ایران حتی هواپیمای بدون سرنشین هم در اختیار ما گذاشت چون آن ها می دانستند که این جنگ نیاز به این نوع از هواپیماها دارد و آن را در اختیار ما قرار دادند و ما آن را در جنگ استفاده کردیم.

 
***سید عمار حکیم: سیاست تحریم اقتصادی، مشکلی را حل نمی کند


از جمله رهبران سیاسی برجسته عراق که با نظام تحریم های جدید آمریکا مخالفت کرده، «سید عمار حکیم» تاکید کرده است که عراق با سیاست به محرومیت کشاندن ملت ها مخالفت است.


رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار با «جوی هود» کاردار سفارت آمریکا در بغداد تاکید کرد که سیاست تحریم اقتصادی و محرومیت دادن به ملت‌ها، سیاستی بی فایده است و نمی‌تواند کمکی به حل اختلافات کند.


وی خاطرنشان ساخته است که بهترین راه حل برای حل اختلافات فی ما بین گفت ‌و گو و مذاکره است.

 
***سیاستمدار برجسته عراق: عراق به تحریم های آمریکا علیه ایران پایبند نباشد


از طرفی وزیر سابق چندین وزارتخانه عراق و از سیاستمداران شاخص عراقی از دولت این کشور خواست که به تحریم های آمریکا علیه ایران اهمیت نداده و به آن پایبند نباشد.


«باقر جبر الزبیدی» از رهبران سیاسی شاخص عراق روز سه شنبه در بیانیه ای تاکید کرد: سیاست های دشمنانه ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران و تهدیداتی که دولت آمریکا علیه یک کشور مسلمان انجام می دهد و می خواهد ملت آن را در فشار و محرومیت قرار دهد، محکوم است.


وی از تمامی دولت های آزاده جهان و به ویژه دولت های اسلامی خواست که این تحریم های ناعادلانه که ساده ترین قوانین حقوق بشر را نقض می کند و ملت ها را محروم کرده و به آن ستم می کند، رد کرده و به آن عمل نکنند.


وی در ادامه گفت: دولت هایی که از این تحریم ها حمایت کردند از فریب و خیانت سیاست آمریکا مانند آنچه در بهار عربی در برخی کشورهای عربی رخ داد، در امان نخواهند بود.


وی با درخواست از دولت عراق برای عدم پایبندی به این تحریم ها گفت: این تحریم های ظالمانه جز افزایش انسجام و همبستگی ملت ایران با رهبری خود هیچ تاثیری نخواهد گذاشت.

 
*** معاون نخست وزیر سابق عراق: اجرای تحریم های آمریکا، نقض حاکمیت عراق است


'بهاء الاعرجی' از سیاستمداران عراقی و معاون نخست وزیر سابق عراق (حیدر العبادی) گفت: پایبندی به تصمیم اخیر امریکا در خصوص استثنا قایل نشدن برای عراق نقض حاکمیت ملی عراق است.


وی گفت: این تصمیم یکجانبه آمریکا یک مصوبه بین المللی نیست و پایبندی برخی کشورها به آن از منظر سیاسی است و وجهه قانونی ندارد.


سیاستمدار عراقی افزود: پایبندی به تحریم های یکجانبه آمریکا در تعارض با رویکرد جدید سیاسی عراق مبنی بر گشودن درهای باز به روی همه همسایگان و در تضاد با منافع ملی عراق است.


وی از همه فراکسیون ها اعم از موافقان و مخالفان خواست که از سیاست دولت عراق در ادامه تعامل با ایران با هدف حفظ استقلال تصمیم گیری در عراق حمایت کنند.

 
***عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق: پیوستن بغداد به نظام تحریم علیه ایران اشتباه است

عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفته است که عراق درصدد تحت فشار قرار دادن طرف آمریکایی برای تجدید نظر در تصمیم خود و مستثنا قائل شدن بغداد از نظام تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران است.


«حسن فدعم» از فراکسیون اصلاح نزدیک به جریان صدر و احزاب لیبرال دموکرات عراق گفته است که انتظار می رود در نتیجه این فشارهای عراق، واشنگتن بار دیگر بغداد را از این تحریم ها مستثنا کند.


وی گفته است که سیاست عراق در منطقه مبتنی بر تبادل منافع مشترک خصوصا با کشور جمهوری اسلامی ایران است زیرا ایران کشوری مهم در منطقه است و عراق دارای روابط طولانی مدت و مشترک و حجم تبادلات تجاری بالایی با این کشور است.


وی خاطرنشان ساخته است که عراق مصلحتی در تبدیل شدن به اهرمی برای تحت فشار قرار دادن ایران ندارد و اگر روزی بغداد بخواهد به نظام تحریم های یکجانبه آمریکا بپیوندند دچار اشتباه شده و منافع و اقتصاد عراق از آن آسیب می بیند.


فدعم از جمله حوزه هایی که عراق بیشتر از آن آسیب خواهد دید در بحث انرژی ذکر کرد و گفت که عراق در آستانه فصل گرما است و حداقل خواهان شش ماه دیگر معافیت از نظام تحریم ها برای عبور از فصل گرما است.

 
***ائتلاف «نوری المالکی» مخالف اعمال تحریم علیه ایران است


عضو فراکسیون پارلمانی ائتلاف دولت قانون به رهبر «نوری المالکی» نخست وزیر اسبق عراق، از بغداد خواسته است به تحریم های جدید آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران پایبند نباشد.


«منصور البعیجی» در بیانیه ای گفته است که دولت عراق باید از پایبندی به تحریم های آمریکایی وضع شده علیه جمهوری اسلامی ایران خودداری کند زیرا هدف این تحریم ها ملت ایران است.


وی با یادآوری تحریم های 13 ساله اعمال شده بر عراق در دهه 90 قرن گذشته و رنج و مشقتی که ملت عراق از آن کشید افزود که ملت عراق در گذشته از تحریم های اقتصادی رنج کشیده و نباید به اعمال آن بر دیگر ملت ها کمک کند.


البعیجی تاکید کرده است که آمریکا از طریق این گونه تحریم ها درصدد پیشبرد پاره ای برنامه ها در منطقه است، بنابراین عراق باید به سیاست ثابت خود در پشتیبانی از کشورهایی که در کنارش ایستادند ادامه بدهد و از فشارها نهراسد.


وی از تمامی کشورهای جهان و مسلمان خواسته است که با این تحریم های ظالمانه علیه ایران مخالفت کنند و گفته است که این تحریم ها در تعارض با ساده ترین اصول حقوق بشر است زیرا ملت ایران را هدف قرار داده است.

 
***اخراج نظامیان آمریکا از عراق به جای معافیت بغداد از تحریم ها


برخی از شخصیت ها و حتی در شبکه های اجتماعی در طول ماههای اخیر که بحث لایحه قانونی پارلمان عراق برای اخراج نظامیان آمریکا از عراق مطرح شده، همزمان با تصمیم تازه ترامپ به عدم معافیت خریداران نفت از ایران، طرح گزینه اخراج نظامیان آمریکا ازعراق به جای معافیت بغداد از نظام تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده اند.


این عده گفته اند که عراق می تواند به این ترتیب واشنگتن را تحت فشار قرار دهد تا از این گذر سطح مناسبات تجاری و اقتصادی حیاتی خود با جمهوری اسلامی ایران را حفظ کند.


در راستای این فشارها بر واشنگتن، «حسن الجحیشی» از فراکسیون «سائرون» نزدیک به مقتدا صدر در اظهاراتی خبری امروز سه شنبه گفته است که مسئله اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق، تصمیمی است که از آن عدول نخواهد شد.


وی اضافه کرده است که هیچ فشار داخلی و خارجی نمی تواند نمایندگان پارلمان را از این تصمیم عدول دهد و لایحه قانونی اخراج نیروهای امریکایی در روزهای آینده برای قرائت اولیه در پارلمان مطرح می شود.

در حال حاضر دو فراکسیون بزرگ حامی دولت الفتح نزدیک به الحشد الشعبی و سائرون مورد حمایت مقتدا صدر ازحامیان اصلی طرح لایحه قانونی اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق هستند.

 
***الحشد الشعبی همایش تقدیر از ایران در مبارزه با داعش برگزار می کند


تشکیلات بسیج مردمی الحشد الشعبی نیز مقارن با بسته جدید تحریم های آمریکا، در تقدیر از مواضع جمهوری اسلامی ایران، ظهر امروز چهارشنبه یک همایش گسترده در بغداد برگزار می کند که 60 خانواده شهید مدافع حرم از ایران و لبنان به این مراسم دعوت شده اند.


تابلوهای تبلیغاتی این همایش بزرگ که انتظار می رود با حضور مقامات عالی رتبه عراق و مقامات و مسوولانی از جمهوری اسلامی ایران از جمله سفیر ایران در بغداد همراه باشد، در سطح خیابان های بغداد نصب شده است.


باوجود همه اینها آمریکا همچنان بر وارونه کردن واقعیت ها نیروهای نظامی موثر جمهوری اسلامی ایران از جمله سپاه پاسدارن و نیروی قدس سپاه را در فهرست تروریسم قرار دهد و با نقض معاهدات بین المللی مانند برجام، می کوشد که ایران را به خاطر پایبندی به این معاهدات بین المللی مجازات کند.

 
***نماینده ائتلاف الفتح: آمریکا سیاست های پلیدی دارد


تازه ترین گزارش حاکیست که کاردار سفارت آمریکا در بغداد درصدد فراخوان رهبران و مقامات بلند پایه عراق به یک ضیافت شام است تا از خلال آن پیام ترامپ را در خصوص قطع روابط بغداد با تهران را به اطلاع آنها برساند.


برخی از نمایندگان و شخصیت ها مانند «حسن سالم» از فراکسیون «الفتح» به این اقدامات پلید آمریکا واکنش نشان داده و گفته است که تاکنون این گزارش ها تایید نشده اما اگر هم صحیح باشد، جای تاسف است که امرکا سیاست تهدید و ارعاب را برای بسیج عمومی علیه جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است.


سالم ادامه داده است که سیاست های آمریکا، سیاست های پلیدی است که هدف آن اعمال تحریم و مبارزه با ملت ها است و جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایی است که این روزها در معرض این سیاست های پلید آمریکایی قرار گرفته است.


وی در عین حال دور از ذهن ندانسته که برخی از چهره های پلید عراقی به سفارت آمریکا بروند تا واشنگتن این سیاست های تازه خود را به آنها دیکته کند.


همزمان استاندار سابق نینوا که در سقوط این استان به دست گروه تروریستی داعش در 2014 نقش اساسی داشت و الان متهم اصلی این پرونده است، از عراق خواسته است که به نظام تحریم ها علیه ایران بپیوندد.


«اثیل النجیفی» افزوده است که عراق باید منافع خود را در اولویت قرار دهد و از مخالفت با تحریم های آمریکا علیه ایران خودداری کند.


به رغم وجود پاره ای صداهای ناهنجار که به ایران ستیزی و همسویی با محور آمریکایی – سعودی در داخل عراق شهرت دارند و بعضا جزو «داعش های سیاسی» خطاب می شوند اما رهبران اثرگذار، احزاب بزرگ سیاسی و مقامات بلندپایه و از همه مهمتر افکار عمومی عراق مایل به پیوستن به اعمال تحریم های یکجانبه امریکا علیه ایران نیستند بلکه بالعکس معتقد به ضرورت ایستادن در کنار ایران در این برهه حساس هستند.